Header Ads

Anders Behring Breivik: 'Neden Öldürdüğümü Anlatmak İstiyorum'

Norveç'te çifte saldırıdan sorumlu tutulan zanlı ''eylemi neden gerçekleştirdiğini anlatacağını'', bu nedenle de ''duruşmaların açık yapılmasını isteyeceğini'' duyurdu. Ancak savcılık makamı, duruşmaların kapalı yapılmasını ve zanlının gözaltı süresinin uzatılmasını isteyeceğini açıkladı.

32 yaşındaki aşırı sağcı ve dinci Anders Behring Breivik, başkent Oslo'nun merkezi ve Utöya Adası'nda İşçi Partisi'ne bağlı bir gençlik kampında 100'e yakın kişinin ölümüne sebep olduğunu kabul etmişti.

Avukatı, Anders Behring Breivik adlı bu kişinin, kendi eylemlerini 'korkunç ama gerekli' sözleriyle tasvir ettiğini söyledi. Avukatı, saldırılar için "korkunç ama gerekli" diyen Breivik'in mahkemede neden suçsuz olduğunu düşündüğünü anlatmak istediğini bildirdi. Öte yandan polis, saldırıda Breivik'in siyasi görüşlerinin etkili olup olmadığını söylemek için çok erken olduğunu açıkladı.

İnternette kendisine ait olduğu öne sürülen yüzlerce sayfalık bir metinde çok kültürlülük anlayışı nedeniyle Batılı liderleri suçlarken, aşırı sağcı, dinci ve İslam karşıtı analizler yapıyor.   

Breivik, Facebook sayfasında kendisini 'Hristiyan, muhafazakar ve milliyetçi' olarak nitelendiriyor. Anders Behring Breivik'in saldırıları 2009 sonbaharından bu yana planladığı bildirildi. Breivik, saldırılardan önce internette yayımladığı 1500 sayfalık günlüğünde, terörün kitleleri uyandırma aracı olduğunu savunuyor.

İngilizce yazılan ve "Bir Avrupa Bağımsızlık Bildirgesi-2083" başlıklı günlüğe "Andrew Berwick" olarak imza atan Breivik, günlüğünün bir bölümünde, Norveçli ve gerçek adının Anders Behring Breivik olduğunu yazıyor.

Ölenler için saygı duruşu

Olayın şokunu hala atamayan Norveç halkı bugün yerel saatle 12'de ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuna katılacak. Duruşma da saygı duruşunun hemen ardından başlayacak. Saldırılarda hayatını kaybedenler için ülkenin dört bir yanında ayinler yapıldı.

Bu arada polis saldırganın, vücudun içinde parçalanmak üzere tasarlanmış, en ağır yaralara yol açan dom dom kurşunu kullandığını bildirdi. Polis, ''Bu mermilerin daha çok vücudun içinde patladığını, merminin bütün enerjisinin dokunun içinde biriktiğini ve çok büyük iç hasara yol açtığını'' vurguladı.

haber: bbc türkçe

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.