Header Ads

Ankara Tabip Odası: Kütahya'da Toplu Ölümler Olmadan Önlem Alınmalı

Ankara Tabip Odası, Kütahya Eti Maden İşletmesi'nde siyanüre maruz kaldıkları için Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi altına alınan 65 kişinin durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Ankara Tabip Odası Sekreteri Selçuk Atalay, oluşturdukları heyet ile hastanede yatan 65 kişi ziyaret ettiklerini söyledi. 65 kişinin maden çalışanı olduğunu belirten Atalay, yapılan tetkiklerde ağır metaller ve arsenik tespit edildiğini vurguladı.

Atalay, üretimden uzak olan yerlerde çalışan işçilerde ve şoförlerde de işletmenin içinde çalışan işçi ile aynı sonuçların çıktığını kaydetti.

Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde yatan 65 maden işçisininin genel durumlarında 'görünür' bir bozukluk tespit edilmidiğini söyleyen Atalay, hastanenin yeni tetkikler için numuneler aldığını bildirdi.
Kütahya'da ağır metaller ve arseniğin asıl tedirginliği oluşturduğunu ifade eden Atalay, hava, su ve toprağa karışan arseniğin, hava, ağız ve cilt yolu ile bulaştığını belirtti.

'İNSANLARIN SAĞLIĞI PAHASINA'

Kütahya Eti Maden İşletmesi'nin 1986 yılında kurulduğunu ve 2006 yılında özelleştirildiğini hatırlatan Atalay, işletmenin İstanbul Sanayi Odası'nın en fazla kar eden şirketler sılamasında 6. sırada yer aldığı, Avrupa'nın gümüş ihtiyacının yüzde 60'ını karşıladığı bilgilerini verdi, "Ama bu para insanlarımızın sağlığı pahasına kazanılamaz" dedi.

İşletmede 900 işçi çalışmasına, "çok tehlikeli işyeri" sınıfında yer almasına rağmen uzun süredir sadece haftanın bazı günlerinde işyeri hekiminin çalıştırıldığına dikkat çeken Atalay, bugün itibari ile işletmede kayıtlı işyeri hekiminin de tespit edilemediğini vurguladı. Atalay Meslek Hastalıkları Hastanesi tarafından işletmeden istenen yıllık periyodik sağlık muayene roparlarının alınmadığını kaydetti.

'MADEN DE NE VARSA İNSANLARDA ONU ARIYORUZ'

Yapılan araştırma sonucunda köylülerin kronik mağduriyet içinde olduklarını belirten Selçuk Atalay, şunları söyledi: "Şimdi işçilerin vücudunda krom, nikel, çinko, bakır, bizmut, kalay, alüminyum, civa, arsenik ve diğer ağır mateller araştırılıyor. Bölgedeki insanlar toprakla karışmışlar. Suda, toprakta, bölgede ne varsa insanlarda da o var. Maden de ne varsa insanlarda onu arıyoruz."

Madende çalışan tüm işçilerin sağlık taramasından geçirilmesi gerektiğini, işletmeye çok yakın olan Yukarı Köprüören, Gümüşköy ve Dulkadir köylerindeki insanların tetkiklerinin yapılması gerektiğini kaydetti.

'TOPLU ÖLÜMLER OLMADAN GEREKENİ YAPIN'

Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Hüseyin Savaş da, son yaşananların Kütahya Eti Maden İşletmesi'ndeki havuzun çökmesi ile ilgili olmadığını bu olayın dikkatleri buraya çektiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı ve yetkililer tarafından Kütahya'da 'siyanür yok, siyanüre rastlanmadı' şeklindeki açıklamalara dikkat çeken Savaş, siyanürün değil, arsenik, çinko gibi ağır metallerin çok daha tehlikeli olduğunu kaydetti.
Birkaç milyar dolar için insan sağlığının hiçe sayıldığına vurgu yapan Savaş, önemli bir uyarıda bulundu, "Birşey yapmak için insanların ölmesi beklenmesin. Toplu ölümler olmadan gereken yapılsın" dedi.

Savaş, Sağlık Bakanlığı tarafından Kütahya Eti Maden İşletmesi'nde araştırma yapmak için kurulan bilim kuruluna ilişkin, "Bilim kurulu değil Eti Gümüş'ü aklama kurulu" değerlendirmesinde bulundu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.