Header Ads

İsrail Oda Orkestrası Wagner Tabusunu Yıkıyor

İsrail Oda Orkestrası, Richard Wagner tarafından 1876 yılında kurulan Bayreuth Festivali’nde açılış konserini vermek üzere davet edildi.  Roberto Paternostro şefliğindeki İsrail Oda Orkestrası, bugün Tzvi Avni, Gustaf Mahler, Felix Mendelsohn-Bartholdy ve Friedrich Liszt’in eserlerinin yanı sıra Wagner’in "Siegfried-İdyll" eserini seslendirecek.

Bir süre önce İsrail Oda Orkestrası’nın Almanya’da Richard Wagner onuruna gerçekleşecek Geleneksel Bayreuth Festivali’nde bestecinin eserlerini seslendireceği belirtilmişti. Bilindiği gibi Nazi döneminin en ünlü bestecilerinden sayılan ve antisemit olduğu ileri sürülen Wagner’in eserlerinin İsrail’de çalınması yıllarca tabuydu. 

Richard Wagner, Nazilerin iktidara gelmesinden 50 yıl önce ölmüş olmasına rağmen, Germenlerin Yahudiliğe üstünlüğü görüşleri Hitler tarafından benimsendi ve dönemin favori bestecisi konumuna getirildi. “Jewishness in Music” adlı kitabında Richard Wagner, Yahudilerin gerçek sanat eserleri yaratmaktansa popülist, para getiren müzik yaptıklarını ileri sürmüş, Almanların garip giyinen ve tuhaf davranan Yahudilerden uzak durmalarını salık vermişti. Holokost döneminde Naziler Yahudileri gaz odalarına Richard Wagner’in müziği eşliğinde gönderiyorlardı. Bu nedenle birçok Holokost kurtulanın yaşadığı İsrail’de toplum bu konuda duyarlılık arz ediyor.

Festivalin hamiliğini yapan ve aynı zamanda ünlü besteci Richard Wagner'in de torunu olan Katharina Wagner, orkestranın bu cesaretli kararına saygı duyduğunu belirterek, Paternostro’ya konserin yapılması için gösterdiği çaba için teşekkür etti.

Paternostro da orkestrada yer alan sanatçıların karşı çıkmadan bu konseri vermeye hazır olduklarını söylediklerini belirterek, ancak bunun zor ve taşlı bir yol olduğunu belirtti.  İsrail’de Almanya ve Wagner’e karşı olan tepkileri anlayışla karşıladığını ifade eden Paternostro, bir gün Wagner’in müziğinin İsrail’de de icra edilebileceğini, kendilerinin siyasetçi değil sanatçı olduklarını kaydetti.

Bayreuth Belediye Başkanı Michael Hohl da nasyonalsosyalistlerin ideolojisi için Bayreuth ve Wagner’in önemli rol oynadığına dikkat çekti.

haber: aa ve şalom gazetesi'nden derlenmiştir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.