Header Ads

YARGI-SEN Kapatıldı. Eminağaoğlu: Hakkını Aramayan Yargı Amaçlanıyor

Ankara 15. İş Mahkemesi, Yargıçlar ve Savcılar Sendikası'nın kapatılmasına karar verdi. Ankara Valiliği'nin başvurusu ile açılan davanın karar duruşması bugün görüldü.

Ankara 15. İş Mahkemesindeki duruşmaya, davacı Ankara Valiliğinin avukatı ile YARGI-SEN Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Eminağaoğlu, Türkiye'de sendikal engellerin, uluslararası sözleşmeler ve uluslarüstü hukuk ile Anayasa'nın 90. maddesi gözetildiğinde ortadan kalktığını belirtti.

Eminağaoğlu, davanın, Türk Ceza Kanunu'nda belirtilen sendikal hakların etkin kullanılmasına ilişkin maddeyi ihlal ettiğini belirtti. Davacı tarafın iddialarının tamamen yersiz olduğunu belirten Eminağaoğlu, davanın reddine karar verilmesini talep etti. Yargıç Ali Şahin, YARGI-SEN'in kapatılmasına karar verdi.

'HAKKINI ARAMAYAN YARGI AMAÇLANIYOR'

Duruşmanın ardından, adliye önünde açıklama yapan YARGI-SEN Başkanı, "Türkiye'de örgütlenemeyen, kendisini ifade edemeyen, hakkını arayamayan bir yargının varlığı amaçlanıyor ve böyle bir yargıdan adalet dağıtması bekleniyor" dedi.

YARGI-SEN Yönetim Kurulu Üyelerinin, Ankara dışına atanarak, sendikanın etkin bir şekilde çalışmasının engellendiğini belirten Eminağaoğlu, kapatma davasını ise siyasi baskı olarak değerlendirdi.

Eminağaoğlu, "HSYK'nın yapmış olduğu o işlemler, mahkemede bugünkü kararın yol göstericisi ve etkileyicisi niteliğinde işlemlerdir. Mahkeme bu yolla etki altına da alınmıştır" dedi. Eminağaoğlu, kararı temyiz edeceklerini, iç hukuk yollarının tükenmesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve İLO'ya başvuracaklarını kaydetti.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Erol Aras ise mahkemenin kapatma kararının vahim bir karar olduğunu kaydetti. İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş da yargı bağımsızlığının, yargının örgütlenme özgürlüğüne sahip olduğu yerde var olabileceğini ifade etti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.