Header Ads

Genelkurmay'dan 6 Günlük Operasyon Açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı hava saldırılarının bilançosu hakkında bilgi verdi.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, 20 Ağustos'ta Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgesinde 13, 21 Ağustos'ta Kandil, Gara, Zap ve Metina bölgelerinde 4 hedef ve 22 Ağustos'ta Zap, Hakurk, Avaşin-Basyan ve Kandil bölgesinde 7 hedefin vurulduğu belirtildi.

Genelkurmay, 17-22 Ağustos 2011 tarihleri arasındaki hava saldırısında, toplam 132 hedefe 102 sorti ile saldırı düzenlendiğini bildirdi. Genelkurmay, topçu birliklerince 349 hedefin ateş altına alındığını bildirirken, "Ateş altına alınan hedefler, ayrıntılı bir analiz sonucu tespit edilmiş, defalarca doğrulanmış ve sivillerin yaşadığı meskun mahal olmadıkları kesinlikle tespit edildikten sonra hedef listesine dahil edilmiştir" iddiasında bulundu.
Açıklamada, "Harekâtta; 73 barınak, 6 sığınak, 18 mağara, 8 depo, 14 tesis/bina, 1 cephanelik, 9 uçaksavar mevzii, 3 kontrol noktasının etkili olarak vurulduğu belirlenmiştir" denildi.

Genelkurmay, net olmamakla birlikte 90-100 militanın öldürüldüğünü, 80'den fazla da yaralı olduğunu ileri sürdü.

Genelkurmay, bir yandan PKK militanlarının köylerde yerel sivil halkı canlı kalkan olmaya zorladığını iddia ederken, bir sonraki cümlesinde yerel halkın hava saldırı düzenlenen bölgeye girişine izin vermediğini yazdı.
Genelkurmay, son olarak hava ve kara operasyonlarına devam edileceğini bildirdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.