Header Ads

Mersinliler Nükleer Santral İstemiyor

Nükleer karşıtları, ABD’nin Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası atmasının yıl dönümünde, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin kurulacağı Mersin’in Gülnar İlçesi'ne bağlı Büyükeceli beldesinde bir araya geldi. Mitingde Hiroşima ve Nagazaki’de yaşamını yitirenler anıldı, AKP Hükümetine ‘nükleer santral istemiyoruz’ mesajı gönderildi.

Nükleer karşıtı miting için Mersin, Adana, Antalya ve İstanbul’dan yüzlerce kişi Gülnar’a bağlı Büyükeceli beldesine geldi. Burada, Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un 3 haftadır sürdürdüğü çadır kampı ziyaret eden katılımcılar, daha sonra Büyükeceli Belediyesi önünde toplandı ve sloganlar atarak yürüdü.

Mitingde konuşma yapan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Sabahat Aslan, “ABD’nin 6 ve 9 Ağustos 1945 tarihlerinde nükleer santrallerin ürettiği atom bombalarını Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atması sonucunda öldürülen insanları saygıyla anıyor, ABD’yi işlediği bu insanlık suçundan dolayı kınıyoruz” dedi.

Nagazaki’de, Hiroşima’da, Çernobil’de ve en son Fukuşima’da yüz binlerce insanı öldüren, yüz binlerce kilometrekarelik toprağı kirleten nükleer teknolojinin şimdi de Türkiye’de kurulmak istendiğine dikkat çeken Aslan, “Bizler, Rusya’nın tamamen sahip olacağı, dünyada denenmemiş VV1200 reaktör teknolojisiyle kurulmak istenen Akkuyu nükleer santralinin enerjide Rusya’ya bağımlılığımızı daha çok arttıracağını, ülkemizi nükleer çöplük haline dönüştüreceğini, yöre halkına iş, aş sağlamayacağını, kurulum amacının Rusya’ya rant kazandırmak olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Türk ve Rus hükümetlerinin Akkuyu’da halka rağmen nükleer santral kurmaya çalıştığına dikkat çeken Aslan, Fukuşima nükleer santralindeki kazanın ardından Japonya’nın hem kendi ülkesindeki santral inşalarından hem de Sinop’taki santral inşasından vazgeçtiğine dikkat çekti. Aslan, “AKP ve Rus hükümetleri sesimize kulak vermek zorundadır. AKP Hükümetini bir kez daha bu maceradan vazgeçmeye çağırıyoruz. Hiroşima ve Nagazaki’nin 66. yılında, yeni felaketlerin kapısını açacak nükleer santral macerasına karşı kamuoyunu mücadeleye çağırıyor ve ülkemizde nükleer santralleri yaptırmayacağımızı bir kez daha haykırıyoruz” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.