Header Ads

'Necdet Özel'in Kimyasal Silah Kullandırttığı Operasyon Soruşturulsun'

İnsan Haklar Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER), bölgede yaşanan askeri operasyonlarda PKK'lara dönük kullanılan kimyasal silahlar ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda 1999 yılında gerçekleştirilen bir operasyonda kimyasal silah kullanıldığı, operasyonu ise yeni Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in yönettiği iddia edildi.

Değişik tarihlerde yaşamını yitiren PKK militanlarının aileleri, askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla İHD ve MEYA-DER’e başvurularda bulundu. Başvuruları dikkate alan İHD ve MEYA-DER harekete geçerek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na kimyasal silah kullananlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasına İHD, MEYA-DER üyeleri ve yaşamını yitiren PKK'lıların aileleri katıldı. İHD Diyarbakır Şubesi önünden Diyarbakır Adliyesi önüne yapılan yürüyüşe ailelerin yanı sıra İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, MEYA-DER Genel Başkanı Hüseyin Kuğu ve dernek üyeleri de eşlik etti.

'ULUSLARARASI SAVAŞ SÖZLEŞMELERİNE UYULMUYOR'

Adliye önünde suç duyurusu öncesi basına açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, bölgede 30 yıldır süren savaşta, militanların işkenceyle öldürüldüğünü ve ölü bedenlerine işkence yapıldığını hatırlattı. Bilici, uluslararası savaş sözleşmelerine uyulmadığını söyledi.

Bölgedeki toplu mezarları ve kayıplar gerçeğini hatırlatan Bilici, "İnsan bedeninin bütünlüğüne saygı duyulmadığı gibi, artık meydana gelen ölümlerden kuşku duyan aileler de var" dedi. Çocuklarının ölümlerinin araştırılmasının aileler için çok önemli olduğunu aktaran Bilici, "Yetkililer ailelerin kuşkularını gidermelidir. Bazı gençlerin bedenlerinde kurşun izi bile yok, şişkinlikler, deri dökülmeleri var. Bunların kesinlikle araştırılması gerekiyor" diye konuştu.

'KİMYASAL SİLAH KULLANILDI'

Bilici, "Kimyasal silah kullanımı ihtimali yüksektir. İçerisinde uzmanların, insan hakları savunucularının da olduğu bir çalışma grubu oluşturulmalıdır. Suç duyurusunda bulunan ailelerin, dönemin askeri yetkilileri hakkında ve şu anda TSK Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile ilgili de kuşkuları var, bütün savaş suçlarının bir bütün olarak araştırılmasını istiyoruz" dedi. Bilici, yetkililere seslenerek, "Eğer kendinize güveniyorsanız, resmi olarak bu gençlerin nasıl yaşamını yitirdiğini açıklayın" dedi.

'HAKİKATLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN'

Bilici’nin ardından konuşan MEYA-DER Genel Başkanı Hüseyin Kuğu, "Bugün hala görevi başında olan Genelkurmay Başkanı Özel hakkında iddialar var. Ailelerin akıllarında kalan soru işaretlerinin yanıtlarını arıyoruz. Kalıcı barışın gelmesini istiyorsak, Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulsun ve savaş suçluları açığa çıkarılsın" şeklinde konuştu.

Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan açıklamaların ardından suç duyuruları İHD avukatları tarafından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavclığı’na yapıldı. Yapılan suç duyurusu metninde çeşitli tarihlerde kimyasal silahları kullanan askeri personelin soruşturulması istenirken, "Çatışmada yaşamını yitiren gençlerin; ulusal ve uluslararası mevzuat ve sözleşmelere, insan hakları hukukuna aykırı silahların kullanılması ile ilgili olarak, çatışmada hangi silahların kullanıldığının tespiti ve sorumluların cezalandırılması konusundaki şikayet ve taleplerimizin sunulması" denildi.

Ayrıca İHD, kimyasal silah kullanımına ilişkin olarak hazırladığı raporu önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağını duyurdu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.