Header Ads

Venezüela Simon Bolivar Orkestrası İstanbul'u Büyüledi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düznlediği etkinlik kapsamında Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası İstanbul'u büyüledi.

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen etkinlikte Venezuela'da 40 yılı aşkın süredir uygulanan El Sistema ile yetişen genç müzisyenler sahne aldı.

José Antonio Abreu, El Sistema ile müziğin sadece elit bir kesimin elinde bulunmasına karşı çıkarak müziğin tüm halka yayılmasını sağlayan sistemi kurmuştu. Abreu, 11 çocuk ile başladığı serüvene şimdi 250 bin çocuk ile devam ediyor. Abreu, bu sistem ile yoksul, engelli ve hayattan dışlanmış çocukları müzik ile buluşturarak onların hayata tutunmalarını sağlıyor. José Antonio Abreu, ayrıca bu sistem ile müziği sadece dahilerin, özel yeteneklilerin değil herkesin yapabildiğini de dünyaya kanıtlıyor.

Etkinlik orkestranın görüntülerinden oluşan kısa bir sinevizyon ile başladı. Daha sonra sahneye çıkan İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı, José Antonio Abreu'ya "yaşam boyu onur ödülü" verdi.

MÜZİĞİN RİTMİNE DALMAK

Ve Simon Bolivar Senfoni Orkestrası sahnede. Yaşları 12 ile 26 arasında değişen Venezuelalı gençler tek tek sahneye çıkarak yerlerini aldı. Şef Gustavo Dudamel'in de sahneye çıkmasıyla büyü başladı. Önce üflemeli çalgılar, ardından yaylılar ve ritimin kattığı heyecan...

Müziğin ritmine, ezgilerin içine dalıyorsunuz ama gözlerinizi kapatmak istemiyorsunuz çünkü bir dalgalanıp durulan bir denizi andıran sahneden uzaklaşmak mümkün değil. Alçalan ve yükselen ritim ile müzik daha fazla içine çekiyor dinleyenleri.

Konserin her bölümünün ardından orkestra dinleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Müzisyenler, konserin sonlarına doğru tüm salonun ışıklarının kapanmasıyla üzerlerine Venezula bayrağının renklerini taşıyan formalarını giydiler ve asıl şov o zaman başladı.

Şef Dudamel, iki küçük şefi sahneye çıkarttı ve orkestrayı onların ellerine buraktı. Orkastra ritmi yüksek parçalar çaldı ve çalarken aynı zamanda dans da ederek konsere ayrı bir coşku yaşattılar.

Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, ülkenin birçok kentinde yoksul ve ötekileştirilmiş çocukların oluşturduğu bir orkestra. Orkestra yıllardır ortaya koyduğu deneyim ile müziğin elit bir kesime ait olmadığını kanıtladı. Ancak orkestrayı Türkiye'de elitler, zenginler dinledi. İKSV'nin organize ettiği konserde biletler asgari ücretin yarısına yakın ücretle satıldı.

yazı: Dicle Müftüoğlu/etha

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.