Header Ads

CHP'li Sena Kaleli Başbakan'a Dink Cinayetini Sordu

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Hrant Dink cinayetinde ihmali bulunan kamu görevlilerinin de 'Ergenekon örgütüyle' bağlantılı olup olmadığı konusunda bir araştırma yapılmış mıdır? Söz konusu görevlilerle ilgili bir soruşturma açılacak mıdır" diye sordu.

TBMM Başkanlığı'na, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Kaleli, şu soruları yöneltti:

"Hrant Dink'i parmağıyla gösterip 'bunu' diyen Başbakan Yardımcısının 'Meclis Başkanı', resmi makamında 'Yakarız canını bak' diyen Valinin 'milletvekili', kendisine emanet edilen canı kollayamayan Emniyet Müdürünün 'Vali' olarak atanması ve seçilmesi, savcı Hikmet Usta'nın cinayeti 'Ergenekon işi' olarak mütalaandırması bağlamında nasıl değerlendirilmelidir?

İhmalden dolayı soruşturulması gerektiği düşünülen ve AİHM kararında da isimleri geçen 33 kamu görevlisinin soruşturulmasına neden izin verilmemektedir? Bu uygulama 'Bu cinayeti ortaya çıkarmak bizim namusumuzdur' diyen iradeyle çelişmemekte midir?

Devlet görevlilerini ve devleti sorumlu ve suçlu bulan Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunun dikkate alınmaması ve gereğinin yapılmamasının gerekçesi nedir? Cinayet gününde yapılan telefon görüşmeleri TİB tarafından neden mahkemeye gönderilmemektedir? Bütün bunlar yeni bir 'derin devleti' işaret ettiği için mi soruşturma genişletilememektedir?

'Türkiye'deki azınlıkların güvencesinin kendiniz olduğunu her fırsatta dile getirmeniz bağlamında' Hrant Dink cinayetinden dolayı kendinizin ve hükümetinizin sorumluluğunu kabul ediyor musunuz? Bu doğrultuda azınlık haklarına güvence oluşturacak yasal/anayasal hangi düzenlemeler yaşama geçirilmiştir?"

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.