Header Ads

Portre: Danimarka'nın Yeni Başbakanı Helle Thorning Schmidt

Seçimleri kılpayı kazanan Danimarka Sosyal Demokrat Partisi lideri Helle Thorning Schmidt ülkenin ilk kadın başbakanı olacak.

Schmidt başkanlığındaki dört partili ittifak, 179 sandalyeli Danimarka parlamentosunda 89 sandalye elde ederek, merkez sağın 10 yıllık iktidarına son verdi.

Kopenhag Üniversitesi'nde siyaset bilimi okuyan yeni başbakan Belçika'nın Bruges kentindeki Avrupa Koleji'ne de devam etmiş ve bir süre Danimarka İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na danışmanlık yapmış.
1999-2004 yılları arasında bir dönem Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yapan Schmidt, 2005 yılında Sosyal Demokratların lideri seçildi. Ancak 2007 seçimlerinde büyük bir yenilgiye uğradı.

Bu seferki seçimlerde vergilerin ve kamu harcamalarının arttırılmasını savundu, fakat diğer Avrupa ülkeleri gibi kemer sıkma önlemleri almayacağı vaadinde bulundu.

Helle Thorning Schmidt'in kadın olması bir çok gözlemciye göre kampanyada fazla rol oynamadı. Ancak gazeteler sonuçları "kadınlar için zafer" diye nitelediler.

Markalı kıyafetleri nedeniyle eleştirilen ve "Gucci Helle" adı takılan Schmidt için Politiken gazetesinin seçim sonrası yorumu şöyleydi:
"Sosyal demokrat olmak için çok şık, ülkeyi yönetmek için çok genç, halkın kalbini kazanmak için ise çok havalı."

Schmidt, İngiltere İşçi Partisi'nin eski liderlerinden Neil Kinnock'ın oğlu Stephen Kinnock ile evli ve iki kız çocuğu annesi.

 haber: bbc türkçe

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.