Header Ads

AİHM Bir Kez Daha Türkiye'yi Suçlu Buldu


BES Kocaeli Şube Yöneticileri Akın Şişman, Sedat Altun, Mehmet Necmettin Araz ve Hasan Turanlı KESK'in 2004'te çıkardığı 1 Mayıs afişlerini Alemdağ ve Tepecik Vergi Dairelerinin duvarlarına astıkları için kınama cezası verildi. Yapılan şikayetler üzerine ceza bir alt dereceye indirilerek uyarma cezasına dönüştürüldü.
İş yeri duvarlarına sendika afişleri asılmasının önünde herhangi bir engel olmadığı halde, BES yöneticliri hakkında, "işyerinde belirlenmiş usul ve esaslara aykırı davranmak ve görüntü kirliliği yaratmak" iddiasıyla disiplin cezası verildi. Yöneticiler hakkında ayrıca bir ay süreyle ek ödeme kesintisi yapıldı.
BES, sendika yöneticilerine verilen disiplin cezasının iptal edilmesi ve yapılan ek ödeme kesintilerinin iadesi için davayı AİHM'e taşıdı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İkinci Dairesi tarafından verilen kararda, Türkiye tazminat ödemeye mahkum edildi.
Türkiye'nin, "Herkes asayişi bozmayan toplantılar yapmak, demek kurmak, ayrıca çıkarlarını korumak için başkalarıyla birlikte sendikalar kurmak ve sendikalara katılmak haklarına sahiptir" hükmünü ihlal ettiği belirtilen kararda, BES Kocaeli Yöneticileri Akın Şişman'a 110, Hasan Turanlı'ya 143, Sedat Altun'a 110, Necmettin Araz'a 119 Euro maddi ve 1000'er Euro ise manevi tazminat ödenmesine karar verdi.
Demokratik bir toplumda dernek ve sendika kurma özgürlüğünün saygın bir yeri olduğuna dikkat çekilen kararda, "Birey bu özgürlükten yararlanamaz, eylem hakkı tanınmaz ise bu hakların gerçekte var olamayacağı ve disiplin cezalarının sendika üyelerinin faaliyetlerini özgürce gerçekleştirmeleri önünde caydırıcı bir etki yaratacağı" belirtildi.
haber: etha

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.