Header Ads

Tanık İfadeleri: Uğur Kantar Günlerce İşkence Gördü

Uğur Kantar’ın askerler arasında 'disko' olarak bilinen 28. Mekanize Piyade Komutanlığı Disiplin Ceza ve Tutukevi’nde gördüğü işkenceyle ilgili hazırlanan iddianameye göre, Kantar, cezaevine girdiği ilk andan itibaren fenalaşıp hastaneye kaldırılıncaya kadar gardiyanlar tarafından sürekli dövüldü. Hasta olmasına rağmen su ihtiyacı karşılanmadı. Adeta sistematik bir işkence ile ölüme sürüklendi.

Geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü Ankara GATA'da yaşamını yitiren Uğur Kantar’ın sadece 26 Temmuz günü değil, Disiplin Cezaevi’ne konulduğu ilk andan itibaren işkenceye maruz kaldığı anlaşılıyor. Aynı cezaevinde kalan ve ifadeleri Kantar dosyasında yer alan tanıklardan bazıları, Kantar’ın sürekli olarak gardiyanlar tarafından dövüldüğünü anlattı.

Tanık Bilal Baysal, ölüme götüren olaydan önce Kantar’ın 2–3 kez gardiyan Ayhan Arslan tarafından dövüldüğünü belirtti.

'UĞUR’U DÖVÜYORLARDI'

Kendisi de sürekli gardiyanların şiddetine maruz kalan Mehmet Selman Pektaş ise, soruşturma kapsamında şu ifadeyi verdi: "En çok dayağa mağdur Uğur Kantar ve ben maruz kalıyordum. Diğer arkadaşları da görüyordum ama tam olarak kime ne yapıldığını görmedim. Hatırladığım kadarıyla düne kadar Fırat ve Ayhan isimli gardiyanlar günde birkaç kez tokatlayarak ve özellikle başının arkasına birçok kez hızlıca yumruğunun içi ile tokatlamak suretiyle Uğur'u dövüyorlardı."

22 Temmuz günü Disiplin Cezaevi’ne konulan Can Yusuf Kaya ise, kendisinin dayak yemediğini ancak Kantar'ın çok sık dayağa maruz kaldığını anlattı: "Ayhan Arslan ve Fırat Keser isimli gardiyanlar tarafından çeşitli bahanelerle diğer arkadaşlar dayaklara maruz kaldılar. Özellikle Ayhan mağdur olan Uğur Kantar'ı çok sık döverdi. Ayrıca hatırladığım kadarıyla Ayhan, Mehmet Selman Bektaş'ı da çok sık döverdi."

GECE GÜNDÜZ DÖVDÜLER

21 Temmuz günü cezaevine konulan Hasan Ergül de kendisinin dayağa maruz kalmadığını ancak, Kantar’ın sürekli olarak dayak yediğine tanık olduğunu anlattı. Ergül, ifadesinde şunları söyledi: "Mağdur Uğur Kantar'ın birçok kez Ayhan ve Fırat isimli gardiyanlar başta olmak üzere geceleri de Recep isimli gardiyan tarafından dayak yediğini gördüm. Recep daha çok avuç içi ile Uğur'un alnına ve ensesine yumruk atıyordu. Fırat ise yumruk ile kafasının arkasına birçok kez yumruk vurdu. Beline tekme de atmıştı. Ayhan ise daha şiddetli ve uzun süre dövüyordu."

Tanık Uğur Vural da, "Ben girdiğim günden çıktığım güne kadar Uğur Kantar isimli arkadaşın Ayhan ve Fırat tarafından sürekli olarak dövüyorlardı" diyerek, Kantar’ın gördüğü işkenceyi anlattı.

haber: Arzu Demir/Etha

1 yorum:

  1. BUNUN BÖYLE OLDUĞUNA EMİNİZDE BU NEDEN YAPTIKLARINI SORGULAMAK GEREK BİRİMİ YAPTIRIYORDU BUNLARA?BU CEAZYI ALMASINA SEBEP NEYDİ İŞTE BU KARDEŞİMİZİN CEZA ALMASINI SAĞLAYAN KİİNİNDE BUNDA PARMAĞI OLASILI VARDIR!

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.