Header Ads

TMMOB HES Raporu: Hiç Enerji Üretemeyecek HES'ler Yapılıyor

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) açıkladığı 2011 HES raporunda, kısa zamanda uygulamaya konulan yaklaşık bin 500 HES'in mevcut ölçüm ağı ile planlanması ve projelendirilmesinin mümkün olmadığı, bu bağlamda su değerleri doğru olmayan HES'lerin kurulu güçleri hatalı olacağından, projelerin çoğunun hiç enerji üretemeyeceği belirtildi.


TMMOB raporunda birçok HES’in sanal su değerleri üzerinde inşa edildiğini kaydetti. Su hesaplarının hatalı olmasının ciddi sorunlara yol açacağı uyarısında bulunulan raporda, “Su değerleri doğru olmayan HES’lerin kurulu güçleri hatalı olacağından bu tesisler için üretimi yapılamayacak enerji miktarından söz edilmektedir. Bu projelerden çoğu hiç enerji üretemeyecek ya da kayda değer üretemeyerek atıl durumda kalacaktır. Sorunlu projeler durdurulmalıdır” ifadeleri yer aldı.Su ölçümlerindeki eksiklikleri gidermek adına sanal su ölçüm değerleri üretildiğinin anlatıldığı raporda, bu ölçümlerinin kimler tarafından yapıldığına ilişkin hiçbir bilginin bulunmadığı kaydedildi.


‘Sel ve taşkın ihtimali var’ Raporda, su ile ilgili hesaplamaların, yalnızca rapor formatını tamamlamak üzere ortaya konan projelerin taşkın hesaplarının doğru olmayacağı belirtildi. Tesisin istenen enerjiyi üretemeyeceği gibi sel ve taşkınların yaşanmasının kaçınılmaz olacağından bu projelere izin verilmemesi gerektiği vurgulandı. TMMOB şu önerilerde bulundu:

“Su hesapları, ölçümlere dayanmayan ve yanlış olan bütün HES’lerin lisansları askıya alınarak inşaatları durdurulmalıdır. Projelerde kullanılan su ölçümlerinin yetersizliği konusundaki eleştirel yaklaşımlar sonrasında sanal su ölçüm değerleri ortaya koymaya çalışanlara izin vermemek için denetim araçları oluşturulmalıdır. Su yapılarına ilişkin projelerde yetkili kurumlarca yapılan su ölçümleri esas alınmalıdır.”

haber: İklim Öngel/Cumhuriyet

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.