Header Ads

CHP'li Ali Rıza Öztürk 'Denizler'in' İdam Edilmesine İlişkin Yasanın Yürürlükten Kaldırılmasını Teklif Etti

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, 05.02.1972 tarih ve 1586 sayılı Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarının yerine getirilmesine ilişkin yasanın yürürlükten kaldırılması talebiyle TBMM Başkanlığı'na teklif verdi.

Denizler'in 146’dan, yani Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı tağyir, tebdil ve ilgadan yargılanmasını gerektirecek maddi unsurlarının olmadığının tüm hukukçular tarafından tespit edilen bir gerçek olduğunu belirten Öztürk, "Onların, o idam kararını verip uygulayanları halk unuttu. Ancak egemen güçlerin her türlü unutturmasına, baskısına ve tehdidine karşı hiç kimse Deniz Gezmiş'i, Yusuf Aslan'ı ve Hüseyin İnan'ı unutmadı" ifadelerinde bulundu.

Kanun teklifinin bir itibar iadesi teklifi olmadığının altını çizen Öztürk, teklifin 2 Mayıs 1972 tarihinde Meclis tarafından alınan yanlış bir kararın düzeltilmesi talebi olduğunu belirtti.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının itibar iadesine ihtiyaçlarının olmadığını da kaydeden Öztürk, "Onların zaten bu toplumda iyi bir itibarları vardır. Bu teklifin kanunlaşması, idam cezaları ve cezaların infazının toplumsal vicdanda yarattığı tahribatı giderecek ve toplumsal barışa katkı sağlayacaktır" dedi.

haber: etha

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.