Header Ads

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde Gerginlik

Trabzon’da, öğretmenler günü nedeniyle açıklama yapan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencisi karşık görüşlü iki grup arasında tartışma kavgaya dönüştü.

KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi’nde bugün saat 12.15'de Fatih Eğitim Fakültesi Öğrenci Derneği üyesi sağ görüşlü yaklaşık 100 öğrenci, dekanlık önüne gelerek öğretmenler günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Atatürk'ün Milli Eğitim'e verdiği önemi dile getirerek konuşmasına başlayan bir öğrenci, hükümete eleştiriler yöneltti ve şunları söyledi: "Ne yazık ki içimizde bulunduğumuz dönemde Milli Eğitim baş öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedeften saptı. Ekonomiden ayrılan pay artamasına rağmen Milli Eğitim'de bir adım dahi atılamadı. Cumhuriyetin ilk yıllarında idealist insan tipini yansıtan öğretmenlik mesleği günümüzde tamamen içi boşaltımış, Cumhuriyetin temel amaçlarından uzaklaştırılmış ve hedefsiz bir meslek haline getirildi. Atanamayan öğretmenlere meslekleri yaptırılmadı, sanki alay eder gibi vekil, ücretli, sözleşmeli, kadrolu gibi isimler verilerek öğretmenliğin içi boşaltıldı, atanamayan öğretmenler ücretli köle haline getirildi."


24 KASIM'I KUTLAMIYORUZ

Daha sonra da, KTÜ Öğrenci Kollektifi üyesi sol görüşlü öğrenciler saat 12.30'da kampüse geldi. Öğrenciler, '24 Kasım'ı kutlamıyoruz çünkü Türkiye’de 300 bin ataması yapılmayan öğretmen var', '24 Kasım'ı kutlamıyoruz çünkü 100 bini aşkın ücretli öğretmen var' , '24 Kasım'ı kutlamıyoruz çünkü 24 tane öğretmen intihar etti' ve 'Van’da 75 öğretmen depremde hayatını kaybetti, bu yüzden kutlamıyoruz' sloganları attı. 'KPSS mezara, öğretmenler kadroya', 'Ücretli köle olmayacağız', 'Savaşa değil eğitime bütçe' yazılı pankartlar ile ataması yapılmayan yüzbinlerce işsiz öğretmenin simgesi olan ve bir süre önce de hayatını kaybeden kanser hastası öğretmen adayı Şafak Bay'ın fotoğrafını da taşıyan grup adına bir öğrenci konuşma yaptı ve şu görüşlere yer verdi: "Geleceğimizi güvencesizleştiren ve bizleri adeta köle olarak gören AKP zihniyetinin güle oynaya kutladığı 24 Kasım'ı bizler geleceğin öğretmenleri olarak kutlamıyoruz. Ülkemizde ataması yapılmayan 300 bin öğretmen var. Bu öğretmenler mezun olduktan sonra hayallerini gerçekleştireceklerini ve verdikleri emeğin karşılığını alacaklarını düşünürken, KPSS gibi bir ucube ile karşı karşıya kalmaktadır. KPSS engeli bütün öğretmenlerin en büyük kabusu olmaya devam ediyor" dedi.

Konuşma sırasında iki öğrenci grubu arasında önce sözlü sataşma oldu. Öğrenci kollektifine mensup öğrenci grubunun açıklamasının ardından öğrenciler arasındaki tartışma tekme tokatlı kavgaya dönüştü. Çıkan arbedeye üniversitenin özel güvenlik ekipleri müdahale etti. Ancak yeterli olmayınca jandarma ekipleri müdahale ederek grupları ayırdı. Jandarma ekipleri, sağ görüşlü öğrenci grubunu okula ait araçlarla kampüsten çıkarttı.

Saldırıda yaralanan Cenk Yılmaz ve Ahmet Yılmaz adlı öğrenciler hastaneye kaldırıldı. Başından da darp alan Cenk Yılmaz'a 10 günlük "iş göremez" raporu verildi.

Öğrenci Kolektifleri'nden Dursun Ali Koyuncu, Sendika.Org'a yaptığı açıklamada dışarıdan gelen öğrencilerin Söğütlü Belediyesi'ne ait araçla okula girdiğini ve üniversitenin güvenliklerinin buna göz yumduğunu söyledi.

Saldırının ardından güvenlik tarafından ayarlanan bir araçla okuldan çıkmaya çalıştıklarını söyleyen Koyuncu doğrudan rektörlükten gelen emirle yolun yarısında indirildiklerini ve göz göre göre savunmasız bırakıldıklarını ifade etti. Daha sonra Merkez Kampüs'e geçtiklerini belirten Koyuncu, yaşanan saldırıyı ve rektörlüğün tavrını KTÜ rektörlüğünün önüne giderek protesto ettiklerini söyledi.

haber: Osman Şişko/DHA -ETHA-Sendika.org

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.