Header Ads

'Kayıplardan Yana Ses Çıkarın'


Cumartesi Anneleri 346. kez buluştukları Galatasaray Meydanı’nda insan hakları ve demokrasiden yana olan herkese seslendi: 'Kayıplardan yana ses çıkarın.'

Bu hafta, 17 yıl önce gözaltında kaybedilen Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan seslendi. Anadilinde konuşan Aydoğan, 17 yıldır mücadele yürüttüğünü ancak eşinin kemiklerine ulaşamadığını hatırlattı.

'50 KEZ BEYİN KANAMASI GEÇİRSEM DE BURADA OLACAĞIM'

Başbakan Erdoğan ile Dolmabahçe Sarayı'nda yaptıkaları görüşmeyi anlatan Aydoğan, görüşmenin ardından hiçbir sonuç çıkmadığını belirterek Başbakan’a şu şekilde seslendi: “Biz bu meydanda, betonun üzerinde 17 yıldır oturuyoruz. Gelin bir gün bu meydana bakın ve taleplerimizi dinleyin. Birgün siz de Emine Erdoğan’la birlikte gelip bu meydanda oturun.”

Daha önceki eylemlerden birinde polis müdahalesi sonucunda beyin kanaması geçirdiğini belirten Aydoğan, “50 kez de beyin kanaması geçirsem bu meydanda olacağım” dedi.

'SUSARAK GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMASINI ENGELLEDİLER'

Haftanın basın metnini okuyan Başak Can, 346 haftadır Galatasaray Meydanı’ndan kayıpların akıbetini sorduklarını ve inatla kayıpların izini sürdüklerini belirtti.

Kayıp yakınlarının Meclise yürüyüşünü anlatan Can şöyle devam etti: "Başbakan ile görüştük, birinci ağızdan yaşadıklarımızı anlattık, taleplerimiz ilettik. Cumhurbaşkanı’na defalarca Devlet Denetleme Kurulu’nu harekete geçirmesi için çağrıda bulunduk. Savcılarla görüştük. Taleplerimiz karşısında sustular. Susarak gerçeklerin ortaya çıkmasının engellediler. Israrlı takimimiz sonucunda Türkiye, uluslar arası hukukta kendi yurttaşlarını gözaltında kaybederek insanlığa karşı suç işleyen ülke olarak kayıtlara geçti, bundan rahatsız olmadılar. TBMM raporlarında, devletin kendi yurttaşlarını gözaltında kaybettiği tescil edildi, umursamadılar. Kayıplar konusunda gazetelerde, televizyonlarda itiraflar çıktı. Vahim suçlamalar karşısında kayıtsız kaldılar.

İnsan Hakları Derneği 20 ilde yürüttüğü çalışmalar sonucunda 253 toplu mezar tespit ederek Türkiye’nin toplu mezar haritasını çıkardı, olağan saydılar. BDP ve CHP’nin kayıplar konusundaki araştırma önergeleri iktidar partisi tarafından reddedildi. Görünen o ki, mevcut yapı ve işleyiş içinde, gözaltında kayıplar ve faili meçhul cinayetler kolay kolay aydınlanmayacak."

Hükümetin yeni annelere gözyaşı döktürecek politika izlediğini belirten Başak Can, "Siyasal iktidarı, bu politikalardan vazgeçmeye ve gözaltında kaybedilen insanlarını açıklamaya çağırıyoruz. Savcıları yasalardan kaynaklı görevlerini yapmaya çağırıyoruz. İnsan hakları ve demokrasidan yana herkesi kayıplarla ilgili ses çıkarmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

haber: etha

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.