Header Ads

Portekiz'de 1 Günlük Genel Grev Başladı

İş bulma kurumu
Portekiz'de geçen Haziran ayındaki genel seçimler sonrası iktidara gelen sağ görüşlü hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı 24 saatliğine greve gidiliyor.

Greve dün gece ilk başlayanlar Lizbon metrosu çalışanları oldu. Öğretmenlerden hastane çalışanlarına ve havaalanı görevlilerine dek çeşitli sektörlerden yüz binlerce çalışanın greve destek vermesi bekleniyor.

Grev için uzlaşan ülkenin en büyük iki sendikası, toplam bir milyondan fazla kişiyi temsil ediyor. Bu eylem 1970'lerde demokrasiye geçen ülkenin tarihindeki sadece üçüncü genel grev. Grev nedeniyle özellikle toplu taşımada ciddi sorunlar yaşanması bekleniyor. Ülke genelindeki havaalanlarında, uçuşların iptal ediliyor.

Portekiz hükümeti, AB ve IMF'ye vaat ettiği şekilde, kamu açığını kapatabilmek için 2012 yılı bütçesinde ciddi kesintiler öngörüyor. Emeklilere ve memurlara prim ödemeleri kaldırılıyor, vergiler yükseliyor ve devlet yatırımlarıyla sosyal harcamalarda kesintiler yapılıyor. Yeni bütçenin gelecek hafta meclisteki görüşmelerde kabul edilmesi bekleniyor. Sıkı tasarruf önlemleri ve bütçe açığını düşürmesi karşılığında Portekiz için 78 milyar euroluk kurtarma paketi hazırlanmıştı.

Portekiz, Euro bölgesinde Yunanistan ve İrlanda'dan sonra uluslararası yardım alan üçüncü ülke olmuştu. Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'den yetkililerin oluşturduğu troyka, kurtarma paketinin sıradaki diliminin serbest bırakılıp bırakılmamasına gelecek ay ortasında karar verecek.

haber: bbc türkçe

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.