Header Ads

Ragıp Zarakolu Adına İmzaladılar

Belge Yayınları'nın sahibi Ragıp Zarakolu'nun tutuklanmasına tepkiler, 30. Uluslararası Kitap Fuarı'nda da devam etti. Yazarlar Ayfer Tunç, Murathan Mungan, Saba Altunsoy, Tahsin Yücel, Adnan Özer, Adnan Binyazar ve Ferah Şahiner, kitap fuarının son gününde Belge Yayınları standında yayınevinden çıkan kitapları imzaladı.

Yazar Ayfer Tunç, Zarakolu ile kişisel olarak tanışmadığını ancak yazılarından onu tanıdığını söyledi. Tunç, "Sadece Ragıp Zarakolu'nun değil, bütün yazarların, bütün sözcüklerin ve kitapların özgür olacağı, gelecekten korkmayacağı bir zaman için buradayım. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" dedi.

Antidemokratik uygulamalara edebiyat ve aydın çevresinden gelen tepkilerin yetersiz olduğu değerlendirmesinde bulunan Yazar Tunç, "Son 20 yıldır yaşadığımız entellektüelleri toplumun dışına sürme ve aydın kavramını kirletmenin doğal bir sonucu bu. Benim gençliğimde aydın toplum için çok değerli bir kavramdı. Önce aydın kavramı çiğnendi zaten. Sistemli bir şekilde aydını dışlaştırma süreci yaşadım. Bugünün hikayesi değil, 12 Eylül ile başlayan bir süreç ve dolayısıyla geldiğimiz nokta, zayıflamış edebiyat dünyası, ayrışmış bir aydınlar topluluğudur" diye konuştu.

'TARİHTE KALMASI GEREKİYOR'

Murathan Mungan ise "Asıl üzücü olan; düşünce suçluları, yazarlar, çevirmenler, çizerler, okurlar için imza topluyor olmamız. Hala bu tür etkinliklerin düzenlenmiş olması. Tarihte kalması gereken, unutulması gereken şeyler için hala buralarda mücadele veriyor olmak bana hazin geliyor. Bu üzücü bir şey" dedi.

Bunun aşılması için mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Mungan, Belge Yayınları ve Ragıp Zarakolu'nun, okuyanların, yazanların, çizenlerin üzerinde hakkı olduğunu söyledi. Mungan, Ayşenur Zarakolu ve Ragıp Zarakolu'nun insan hakları mücadelesine katkılarına dikkat çekerek, "Enerjimizi, sabrımızı, emeğimizi, zamanımızı, bu tür dayanışmalara harcamak zorunda kalmak bana hazin veriyor" dedi.

Antidemokratik uygulamalara karşı hiçbir zaman yeterli tepki olmadığını dile getiren Murathan Mungan, bu nedenle sonuç alınamadığını ifade etti. Mungan, "Yine de hiçbir şey yapılmamış olmasından iyidir. Çünkü kanıksatılmaya çalışılıyor. Umarım ses getirir, katkımız olur" diye konuştu.

FUAR  ALKIŞLARLA SONA ERDİ

Bu yıl 30’uncusu düzenlenen Tüyap Kitap Fuarı, katılımcı yayınevleri çalışanlarının gelenekselleşmiş alkış sesleri ve ıslıklarıyla son buldu. Geçen sene 410 bin ziyaretçisi olan fuar, yetkililerden alınan bilgiye göre bu sene 415 bin ziyaretçi ağırlayarak kendi rekorunu kırdı.
haber: etha

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.