Header Ads

Vegan Tutuklu Osman Evcan'a Destek Yürüyüşü

Vegan tutuklu Osman Evcan, 4 Kasım'da başlattığı açlık grevini sürdürüyor. Arkadaşları dün İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yaparak, Evcan'ın "vegan yemek" talebinin karşılanmasını istedi.

Taksim Meydanı'nda buluşan grup, müzik ve sloganlar eşliğinde Galatasaray'a yürüdü. Burada açıklama yapan Yaprak Kırdök, Evcan'ın 4 yıldır tutuklu bulunduğu Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde "hayvansız" beslenme talebinin karşılanmaması üzerine 4 Kasım günü başlattığı açlık grevini sürdürdüğünü hatırlattı.

Adalet Bakanlığı verilerine göre 2010 yılında 161 hasta tutuklunun yaşamını yitirdiğini belirten Kırdök, "Türkiye cezaevlerinde şu anda kaçı kronikleşmiş, ağır-hafif hasta kaç tane vejeteryan, vegan ya da belirli inançları doğrultusunda farklı beslenmeyi seçmiş hükümlü ve tutuklu bulunuyor. Bu konuda kesin rakam yok. Birçok tutuklu 'cezaevinde yaşamını sürdüremez' şeklindeki raporların varlığına rağmen tahliye edilmiyor, hapishanelerde ölümü bekliyor" diye konuştu.

"Osman Evcan devletin her alanda mağdur ettiği bireylerden sadece biri" diyen Kırdök, şunları söyledi: "Bugün Osman'a uygulananların çok daha beterlerinin cezaevlerinde yaşandığını, yaşanacağını biliyoruz. Bunu değiştirmek için, herkesi tecride ve cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı direnmeye, onlarla dayanışmaya çağırıyoruz. Bu vesileyle Osman Evcan'ın vegan yaşam biçimine saygı gösterilmesini, tutsak edildiği cezaevi idaresine yazılı olarak bildirdiği taleplerin derhal karşılanmasını ve insanların sağlıklı girip hasta çıktığı, çıldırtıldığı, öldüğü cezaevlerinde olan biten tüm bu rezalete derhal bir son verilmesini, Osman Evcan'ın ve bütün özgürlük tutsaklarının derhal serbest bırakılmasını istiyoruz."

23 Kasım "Dünya Küresel Eylem Günü" nedeniyle başta İstanbul, İzmir, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya olmak üzere dünyanın pek çok farklı bölgesinde eylem yaptıklarını bildiren Yaprak Kırdök, "Osman'ın açlık grevini bitirmesi için istekleri derhal yerine getirilmelidir. Aksi taktirde en kısa zamanda Kırıkkale F Tipi zindanlarının kapılarına dayanacağımıza dikkatinizi çekmek isteriz." dedi.

haber: etha

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.