Header Ads

'Başkaldıran' Öğrenciler Eylemlerini Savundu

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde, Ocak ayında "Başkaldırıyoruz" sloganıyla yapılan eylem sırasında çıkan olaylar nedeniyle 117 öğrenci hakkında açılan davanın 2. duruşması dün görüldü.

ODTÜ'de 5 Ocak günü çeşitli üniversitelerden öğrenciler "Başkaldırıyoruz" sloganıyla AKP Genel Merkezi önüne yürümek istemişti. Başbakan Erdoğan'ın üniversite rektörleri ile yaptığı toplantılar kapsamında gerçekleştirdiği ODTÜ ziyareti sırasında yapılan yürüyüşe izin vermeyen polis, gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etmişti. Olayların ardından 117 öğrenci hakkında, "Mala zarar verdikleri" ve "İzinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşünün dağıtılması sırasında kamu görevlisine direndikleri" iddiasıyla 1 yıl 9 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'de görülen davanın ikinci duruşmasına tutuksuz yargılanan 117 öğrenciden 34'ü katıldı. Duruşmada ifade veren Akın Can, 5 Ocak'ta sınavda olduğunu belirterek, "Neye dayanarak beni aldıklarını bilmiyorum" dedi.

Kazım Laço ise basın açıklaması yapılacak olan yere polisin yönlendirmesiyle gittiğini söyledi, "Madem bize bu şekilde saldıracaklardı neden beni oraya yönlendirdi?" diye sordu. Diğer öğrenciler de basın açıklamasına katıldıklarını ve bunun demokratik bir hak olduğunu belirterek suçlamaları kabul etmedi.

Duruşma 16 Mart 2012 tarihine ertelendi.

haber: etha

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.