Header Ads

Esad: İnsanları Öldürme Yönünde Bir Emrim Olmadı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede huzursuzlukların başladığı dokuz ay öncesinden bu yana ilk kez Amerikan medyasına konuştu. ABC televizyonunda Barbara Walters'ın sorularını yanıtlayan Esad, muhalif göstericilere şiddet uygulanması emri verdiği yönündeki suçlamaları reddederek, “Sadece deli bir kişi kendi halkını hedef alır. İnsanları öldürme ya da zulmetme yönünde bir emir olmadı. Zalim tepkiler olduysa bunlar kurumlar değil, bireylere aittir. Bunu bilmeniz gerekiyor” diye konuştu.

Esad göstericilere şiddet uygulayan askerlerin cezalandırıldığını da sözlerine ekledi. Suriye Devlet Başkanı, BM'nin dokuz ayda 4 binden fazla Suriyeli'nin öldüğü yönündeki tahmininin hatırlatılması üzerine ise “BM'nin inanılır bir kurum olduğunu kim söyledi ki?” yanıtını verdi ve ölenlerin çoğunun hükümet yanlıları olduğunu, çıkan çatışmalarda bin 100 asker ve polisin öldüğünü iddia etti.

Yaptırımlar bizi etkilemez

Beşar Esad, Arap Birliği, Türkiye ve AB'nin uyguladığı yaptırımların önemli bir etki yaratmayacağını da belirterek “Biz son 30, 35 yıldır yaptırımlarla karşı karşıyayız. Yeni bir şey değil” dedi.

Esad, ölümler nedeniyle üzgün olup olmadığının sorulması üzerine ise “Eğer elinizden gelenin en iyisini yapıyorsanız suçlu hissedemezsiniz. Kaybolan yaşamlar için üzülürsünüz. Ama insanları öldürmüyorsanız suçluluk da hissetmezsiniz. Yani suçluluk söz konusu değil” yanıtını verdi.


“Demokratik olduğumuzu söylemedik

Beşar Esad, çeşitli reformları yürürlüğe soktuğunu ve seçimlere gidileceğini de hatırlatarak “Ancak değişim aceleye getirilemez” dedi. Esad, “Biz hiçbir zaman demokratik bir ülke olduğumuzu söylemedik. Reformlarda ilerliyoruz. Özellikle de son dokuz aydır. Tam bir demokrasi olabilmek için gerekli olgunluğa ulaşmaya, uzun zamana ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

haber: dw türkçe

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.