Header Ads

Gözler CERN'de: Tanrı Parçacığı Bulundu Mu?

Bilim dünyasının gözü ve kulağı bugün Cenevre'deki Cern laboratuarının yapacağı açıklamaya odaklanacak.
Cern'de Büyük Hadron Çarpıştırıcısı adlı dev cihazda yapılan deneyler sonunda, fiziğin en derin sırlarından birinin aydınlatılması yönünde önemli bir mesafe katedildiğinin duyurulması bekleniyor. Sözü edilen sır Tanrı parçacığı olarak da adlandırılan Higgs bozonu.

Adını soruyu 50 yıl önce gündeme getiren İngiliz fizikçi Dr. Peter Higgs'ten alan atom bileşeni modern fizikte maddenin oluşumunu anlamada kilit öneme sahip.

Cern yöneticileri Türkiye saatiyle 15'de açıklamayı yapacak ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayacak. Bugün yapılacak açıklamada araştırmacıların parçacığın bulunduğuna ilişkin kesin kanıtlara erişildiğini iddia edecekleri düşünülmüyor.

Beklenti, elde edilen verilerin Higgs bozonu ya da Tanrı parçacığının varolduğuna işaret ettiğinin ilan edilmesi.
CERN laboratuarının eski teorik fizik başkanı Prof. John Ellis, elde edilen verileri kamuya duyurdukları zaman, Tanrı parçacığı olarak bilinen Higgs bozonuna ''ilk kez göz atabileceğimizi'' söyledi.

BBC'ye özel bir mülakat veren Prof. Ellis'in beklentisi doğruysa, modern fizikte bir dönüm noktasına varılmış olacak.

Fiziğin sırları

Araştırmacılar, İsviçre-Fransa sınırında yerin altında kurulu CERN laboratuarında Büyük Hadron Çarpıştırıcısı adlı makineyi kullanarak bilimin sınırlarını zorlayan deneyler yapıyor.

Modern fizikte varlığına inanılan, ancak kanıtlanamamış olan Higgs bozonu, ilk defa Edinburg Üniversitesi'nden Peter Higgs tarafından 1960'lı yıllarda ortaya atıldığı için bu fizikçinin adıyla anılıyor.

Higgs bozonu, günümüz fiziğinde elektronları, fotonları ve kuramsal zerrecikleri (kuarkları) anlamamızda kilit öneme sahip. Higgs bozonu diye adlandırdığımız atom altı unsur, parçacıkların neden kütleye sahip olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor.

BBC bilim muhabirinin ifadesiyle, modern fiziğin önünde duran en büyük ve önemli bilmece, Higgs bozonu.
Milyonlar harcanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın başlıca kurulma nedeni, Higgs bozonunu ortaya çıkarmaktı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.