Header Ads

YÖK Başkanı Özcan'ın Görev Süresi Doldu

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın görev süresi yarın doluyor. Özcan, YÖK Başkanlığı'na 10 Aralık 2007'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanmıştı. Özcan, 5. YÖK Başkanı olarak görevi Prof. Dr. Erdoğan Teziç'ten devralmıştı.

Cumhurbaşkanı'nın yeni YÖK Başkanı'nı önümüzdeki hafta içinde ataması bekleniyor. Yeni YÖK Başkanı, YÖK Genel Kurulu üyesi bir isim olabileceği gibi, Cumhurbaşkanı Gül, dışarıdan bir ismi önce YÖK Genel Kurulu'na atayıp sonra YÖK Başkanı da yapabiliyor. Kulislerde Yusuf Ziya Özcan'ın tekrar YÖK Başkanı olma olasılığının yüksek olduğu konuşulmakla birlikte, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun'un da YÖK Başkanlığı için adı geçiyor.

Yusuf Ziya Özcan'ın tekrar YÖK Başkanı olmaması durumunda ODTÜ Sosyoloji bölümündeki görevine geri dönmesi bekleniyor.

HANİ YASAKLAR KALKACAKTI?


Yusuf Ziya Özcan, 4 yıllık YÖK Başkanlığı döneminde sıkça tartışma konusu oldu. Özcan, YÖK Başkanlığı'nın ilk günlerinde, "Üniversiteler paralı olmalı" açıklamasıyla tepki toplamıştı. Özcan, YÖK'ün kalkmasına karşı olmasıyla da biliniyor. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Başkanı olmadan önce ODTÜ Sosyoloji bölümü öğretim üyesiyken Polis Akademisi'nde de ders vermişti.

Özcan'ın, göreve başladığında "Bütün yasaklar kalkacak" açıklamasına rağmen, 4 yıllık YÖK Başkanlığı çeşitli yasaklarla anılır oldu.

Yusuf Ziya Özcan, hemen hemen her konuşmasında öğrencilerin 'ifade özgürlüğü'ne vurgu yaptı, ancak Özcan döneminde de, üniversiteler sık sık öğrencilere açılan disiplin soruşturmalarıyla gündeme geldi. Yüzlerce öğrenciye soruşturma açıldı, yine yüzlercesinin değişik sürelerde eğitimine devam etmesi engellendi.

KONTENJAN ARTTI, KALİTE DÜŞTÜ
Yusuf Ziya Özcan, altyapısız kontenjan arttırımı yüzünden de eleştirildi. Özcan döneminde kontenjanlar ilk yıl yüzde 25, ikinci yıl yüzde 15, üçüncü yıl yüzde 13.5 oranında arttırıldı. Eğitim-Sen ve öğrenci örgütleri, gerekli altyapı hazırlanmadan açılan bölümlerin eğitimin kalitesini düşürdüğü görüşünde birleşiyor.

KOPYA SKANDALLARI

Özcan dönemi, YÖK'e bağlı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin kopya skandallarıyla da hafızalarda tazeliğini koruyor. 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda çok sayıda adayın eğitim bilimleri sınavında 120 sorudan 120 net çıkarması üzerine yapılan incelemede, soruların sızdırıldığı anlaşılmıştı.

2011 yılında ise Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda sorularda şifre tespit edilmiş, binlerce lise öğrencisi ÖSYM Başkanı Ali Demir'in istifası talebiyle eylemler yapmıştı. Ancak YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Ali Demir'in soruşturulması için idari izin vermemişti.

YÖK Başkanı'nın askerlikle ilgili önerileri de oldukça dikkat çekici. ABD'deki sistemi Türkiye'ye öneren Özcan, ordunun maddi durumu yetersiz öğrencileri burslu olarak vakıf üniversitelerinde okutmasını, karşılığında da öğrencilerin mezun olunca orduda çalışmasını önerdi. Özcan, ordunun istediği zaman burs verdiği öğrenciyi çağırma hakkı olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.