Header Ads

Almanya ile İtalya Arasında 'Palyaço' Krizi


Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Başbakan adayı Peer Steinbrück’ün İtalya’daki genel seçimlerden beklenmedik oranda yüksek oy alarak çıkan Berlusconi ve Grillo’yu “Palyaço” olarak tanımlaması siyasi krize yol açtı.

Bir dizi temasta bulunmak üzere Almanya’ya giden İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Steinbrück’le önceden planlanan akşam yemeğini iptal etti. 

Napolitano, Alman siyasetçinin sarfettiği tartışmalı sözlerin “uygunsuz ve kabul edilemez” olduğunu ifade ederek, “bu koşullar altında kendisi ile görüşmesinin doğru olmayacağını” belirtti.

Almanya’da eylül ayında yapılacak genel seçimde Başbakan Angela Merkel’e karşı yarışacak olan ana muhalefet partisi SPD milletvekili Peer Steinbrück, İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi ile 5 Yıldız Partisi’nin lideri eski komedyen Beppe Grillo’ya “palyaço” yakıştırmasında bulunmuştu. 

Steinbrück önceki gün yaptığı bir konuşmada, “Biri zaten profesyonel bir palyaço olan Grillo, dolayısıyla böyle çağrılmış olduğu için alınmaz ve diğeri testesteron patlaması yaşayan bir palyaço. Belirli bir dereceye kadar bu iki palyaçonun kazanmasından dolayı dehşete düştüm” ifadelerini kullanmıştı.

(euronews)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.