Header Ads

"'Dink Cinayeti Kontrgerilla İşi' Diyen Eski Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir Tanık Olarak Dinlensin" Talebi


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin devam eden soruşturmada cinayetin işlendiği tarihte Trabzon Valisi olarak görev yapan Hüseyin Yavuzdemir’in tanık olarak dinlenmesi talep edildi.

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin soruşturmada Dink ailesinin avukatları Hakan Bakırcıoğlu, Fethiye Çetin ve Cem Halavurt, savcılığa bir sayfalık dilekçe verdi. Avukatlar, cinayetle ilgili Savcı Muammer Akkaş tarafından yürütülen soruşturma kapsamında olay tarihinde Trabzon Valisi olan Hüseyin Yavuzdemir’in tanık olarak dinlenmesini istedi.

Dilekçede, Yavuzdemir’in Dink cinayetine ilişkin rapor oluşturan TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu’na ifade verdiği anlatılarak, Yavuzdemir’in her gün saat 11.00’de vali başkanlığında il emniyet müdürü ve il jandarma komutanının katılımı ile yapılması gereken toplantıları vali olduğu dönemde düzenli şekilde yaptığını, Yasin Hayal’in faaliyetleri ve Hrant Dink cinayeti konusunda kendisine bilgi aktarılmadığını söylediği kaydedildi.

Dink ailesinin avukatları Hakan Bakırcıoğlu, Fethiye Çetin ve Cem Halavurt’un dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuruda, eski Trabzon Valisi Yavuzdemir’in basına yaptığı açıklamalardan ve Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonuna verdiği ifadesinden bahsedilerek şöyle denildi:

“Yavuzdemir’in Hrant Dink cinayetine ilişkin rapor oluşturan alt komisyona verdiği ifadesinde; Vali başkanlığında İl Emniyet Müdürü ile İl Jandarma Komutanının katılımı ile yasa gereği her gün yapılması gereken toplantıları Vali olduğu dönemde düzenli şekilde yaptığını, Yasin Hayal’in faaliyetleri ve Hrant Dink cinayeti konusunda kendisine bilgi aktarılmadığını, 17 Şubat 2006’da Dink cinayetine dair Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü tarafından İstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan yazıdan haberdar edilmediğini beyan etmiştir. Yavuzdemir, Dink cinayetine ilişkin hazırlıklardan bahsederek, ‘Devleti temsil eden bir vali olarak haberim olsa yasal gereğini yapar, suikastı önleyecek tedbir alınmasına katkı sağlardım’ demişti. Yavuzdemir’in; ‘Trabzon’da yaşanan olaylar elbette benim de yöneticilik alanında deneyimlerimi arttırdı. Kontrgerillanın devlet içindeki etkinliğini daha sonraki süreçte daha iyi değerlendirebildim. Trabzon’da yaşanan olayların tesadüfi olmadığını ve devlet içinde yuvalanmış kontrgerilla tarafından tezgahlandığını düşünüyorum’ dediği iddialarına yer verilmiştir.”

"Cinayetin kontrgerilla tarafından tezgahlandığını düşünüyorum"
Avukatlar dilekçede, “Yine basın yayın organlarında Hüseyin Yavuzdemir’in ‘Trabzon’da yaşanan olaylar elbette benim de yöneticilik alanında deneyimlerimi arttırdı. Kontrgerillanın devlet içindeki etkinliğini daha sonraki süreçte daha iyi değerlendirebildim. Trabzon’da yaşanan olayların tesadüfi olmadığını ve devlet içinde yuvalanmış kontrgerilla tarafından tezgâhlandığını düşünüyorum’ dediği ifadelerine yer verilmiştir” denildi.

Yavuzdemir, Meclis’te TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu’na, cinayetin bir örgüt tarafından işlendiğini düşündüğünü söyleyerek, “Vali olarak istihbarat şube müdürlüğüyle muhatap olamayacağını, valinin muhatabının İl Emniyet Müdürü olduğunu, İl Emniyet Müdürünün bu konuda Yasin Hayal konusunda herhangi bir bilgi vermediğini, Hrant Dink olayındaki Emniyet Müdürünün şu an Burdur Emniyet Müdürü olan Reşat Altay olduğunu... Hrant Dink cinayetinden sonra öldüren katil zanlısının Trabzonlu olduğunu öğrenince Emniyet müdürü, jandarma komutanı ve MİT Trabzon Daire Başkanını da çağırdığını, bu görevlilerin olayın bir örgüt işi olmadığını söylediklerini, ama bu olayın kendisince büyük bir çete oluşumu olduğunu, o gün medyaya da, basına da bu şekilde açıklama yaptığını, zamanında İçişlerinin de kendisine bunu söylediğini, Dink’in belli bir hedefle öldürülmüş olmasından dolayı örgütün siyasi, illegal bir örgüt olduğunu, Yasin Hayal, Ogün Samast ve çevresinde bulunan, şu anda tutuklu 15-16 kişi olduğunu ve bir çete olduklarını" anlatmıştı.

Avukatlar bu saydıkları nedenlerle eski Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir’in savcılıkça dinlenmesini istedi.

(skyturk360)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.