Header Ads

Dünya Halkları Kriz İle Mücadele Ederken, En Zengin 10 Kişi Servetini % 22 ArttırdıTarihinin en uzun krizini yaşayan kapitalizm, yükselen işsizlik, artan sömürü, derinleşen gelir uçurumu ile bir yandan yoksul nüfusa her geçen gün yeni kişileri eklerken, diğer yandan ise zengini daha da zengin yapmaya devam ediyor.

Çin'de yayımlanan Hurun Report dergisinin araştırmasına göre, dünyada serveti 1 milyar doları geçen 1453 kişi bulunurken, dünyanın en zengini ise 66 milyar dolarlık servetin sahibi.

Araştırmaya göre, dünyanın en zenginleri Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasında yer alıyor. Araştırma, dünyada serveti 1 milyar doları geçen 1453 kişinin 608'inin Asya'da, 440'ının Kuzey Amerika'da ve 324'ünün de Avrupa'da yaşadığını ortaya koydu.

Dünyanın en zengini Carlos Slim olurken, Warren Buffett ikinci oldu
AA’nın haberine göre, veriler tek tek ülkeler bazında değerlendirildiğinde ABD'de 408, Çin'de 317 milyarder bulunurken, listeyi Rusya, Almanya ve Hindistan izledi.

Dünyanın en zengin ismi ise, 66 milyar dolarlık servetiyle Meksikalı 73 yaşındaki Carlos Slim. Slim, geçen sene de Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengini olarak seçilmişti.

58 milyar dolarlık servetiyle yatırımcı Warren Buffett ikinci sırada yer alırken, 55 milyar dolar servetiyle tekstil markası Zara'nın sahibi İspanyol Amancio Ortega ise dünyanın en zenginleri listesinde üçüncü oldu.

Dünyadaki tüm milyarderlerin serveti Japonya'nın milli gelirine eşit
Dünyadaki tüm milyarderlerin servetinin toplamının 5,5 trilyon dolar olduğunu vurgulayan, araştırma, bu rakamın 2012'de, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın yurt içi gayri safi milli hâsılasına eşit olduğuna dikkat çekti.

Dünya halkları kriz ile mücadele ederken, en zengin 10 kişi servetini yüzde 22 arttırdı
Son yıllarda derinleşen ve etkileri giderek yayılan kriz nedeniyle geniş halk kitleleri ağır vergi yükleri altında, yoksulluk ve işsizlikle mücadele ederken; araştırma, 2012'de dünyanın en zengin 10 kişisinin servetlerinin, yüzde 22 oranında arttırdığının altını çizdi.

Öte yandan, araştırmaya imza atan ve daha önce Forbes dergisi için dünyanın en zenginleri listesini hazırlayan Rupert Hoogewerf, aslında dünyadaki milyarderlerin sayısının yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu, ancak zenginlerin genelde kendini gizlediğini ifade etti.

Hoogewerf, bazılarının, yasa dışı yollarla zenginleştiğini dolayısıyla bunu gizleme ihtiyacı duyduğunu, bazılarının da "orta halli" bir profil çizmek için gerçek mal varlığını sakladığını kaydetti.

Türkiye’nin en zengini Ferit Şahenk oldu
Türkiye’nin en zengini ise Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk oldu.

Ünlü ekonomi dergisi Forbes'un En Zengin 100 Türk listesi belli oldu. Türkiye’nin en zengin ismi 3 milyar 400 milyon dolarlık servetiyle Ferit Şahenk oldu.

Bu yıl “En Zengin 100 Türk” listesine göre; Koç Holding'den Semahat Arsel 3 milyar 200 milyon dolarlık servetiyle ikinci, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ve Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin 3 milyar 100 milyon dolar ile üçüncü oldu.

Sıralamada Doğuş Holding'ten Filiz Şahenk 3 Milyar dolarlık servetiyle beşinci sırada yer alırken, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç 2 milyar 900 milyon dolarlık servetiyle altıncı sırada yer aldı.

(soL)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.