Header Ads

Adalet Bakanı Sadullah Ergin: F Tipi Cezaevlerinde Tecrit Politikası Uygulanmıyor


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye’de 14 F tipi cezaevi olduğunu,buradaki toplam hükümlü ve tutuklu sayısının 4 bin 173 olduğunu açıkladı.

F tipi cezaevlerinin toplam yatak kapasitesi ise 4 bin 975.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Özgür Özel’in F tipi cezaevleriyle ilgili 21 Haziran’da verdiği soru önergesi, dokuz ay sonra cevaplandı.

Özel, Ergin’den sohbet hakkının kullandırılmasında yaşanan sorunların açıklanmasını istemiş, Silivri Cezaevi’nde bu uygulamanın neden hayata geçmediğini sormuştu.

Özel ayrıca, “F tipi cezaevlerinde uygulanan tecrit politikasının sonlandırılması için Bakanlığınız tarafından herhangi bir plan yapılıyor mu?” diye sormuştu.

“Sohbet değil etkinlik”
Bakan Ergin, F tipi cezaevleriyle ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, sohbet hakkıyla ilgili şunları yazdı:
“Bakanlığımızca çıkarılan 22 Ocak 2007 tarihli, 45/1 numaralı genelgenin ‘Ortak Etkinlikler’ başlığını taşıyan üçüncü bölümü 14 maddeden oluşuyor ve hükümlü ve tutukluların ortak alan etkinliklerinden yararlanma esaslarını düzenliyor.”

“Bu genelgenin 13. maddesinde, ‘Güvenlik bakımından tehlike yaratmadığı ölçüde, idare ve gözlem kurulu tarafından belirlenen istekli hükümlü ve tutuklular, 10 kişiyi aşmayacak gruplar halinde ve idarenin gözetiminde, açık görüş alanlarında veya diğer ortak yerlerdeki sosyal faaliyetler çerçevesinde haftada toplam 10 saati aşmamak üzere sohbet amacıyla bir araya getirilebilir’ hükmü yer alıyor.”

Bakan Ergin, cezaevlerinde sohbet süresine odaklı bir infaz sistemi yerine, tüm ortak alan etkinliklerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

Silivri’deki ihlali kabul etti
Bakan Ergin, Silivri 1 Nolu L Tipi Cezaevi’nde İdari ve Gözlem Kurulu kararı ile yüksek güvenlikli bölümdeki tutukluların yargılandıkları kanun maddeleri ve suç grupları nedeniyle bir araya getirilmediğini ifade etti.

Ergin ayrıca, Bakanlık genelgesinde yer almasına rağmen, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da böyle bir hak tanınmadığını da ekledi.

Sadullah Ergin, cezaevlerinin ulusal ve uluslararası denetim yetkisi kabul edilmiş kuruluşlarca da denetlendiğini ve “tecrit politikası izlendiğine dair bir tespit yapılmadığını” belirtti.

Kitap, türkü ve sohbet yasak
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Tekirdağ 1 ve 2 No’lu F Tipi Cezaevlerinde mahpuslara 10 kitap sınırlaması getirilmesinin ardından cezaevini ziyaret etti. İHD’nin açıklamasına göre, hücrelerdeki kitaplar mahpuslar darp edilerek toplandı.

Heyet, kitaplarını vermek istemeyen mahpuslara yönelik keyfi ve hukuk dışı karşı müdahaleler olmasından endişe duyduklarını belirtti.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul şubesi de yüksek güvenlikli cezaevlerinde yaptıkları incelemelerde, sohbet hakkını öngören genelgenin tam olarak uygulanmadığını belirten bir rapor açıklamıştı.
F tipi hapishanelerdeki ağırlaştırılmış müebbet mahkumlar için de ayrı bir yasaklar listesi var: Türkü söylemek, slogan atmak, dolmakalem, mum, yedek bardak bulundurmak yasak.

(Ayça Söylemez/Bianet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.