Header Ads

AKP'nin 4. Yargı Paketi: Deniz Gezmiş'in Fotoğrafını Taşımak Artık Suç


AKP'nin 4. yargı 'reformu', cezaların hafifletilmesi yerine yeni suç ve suçlu tarifleri getiriyor.

İmralı görüşmeleri nedeniyle Meclis’e geç gelen 4. yargı paketinde KCK, Ergenekon gibi davaların sanıklarının tahliyesine ilişkin düzenleme yer almadı. Yalnızca propaganda suçu için “şiddet” koşulu getirildi. İddianamelerde “örgüt lideri” olarak geçen Deniz Gezmiş gibi isimlerin fotoğrafını taşımanın da suç olarak yorumlanmasının önü açıldı.

Değişiklik beklentisi Türkiye’yi Avrupa’da zor durumda bırakan kararlarla ilgili düzenlemeler yapılırken Öcalan’ın yeniden yargılanmasının önü kapatıldı.

İşkencede zamanaşımı olmayacak.

Tutukluluk avukat ve sanığın katılımıyla gözden geçirilecek. Meclis sürecinde pakette değişiklik olabileceği belirtiliyor.

Son şekli verildiği belirtilmesine karşın İmralı görüşmeleri üzerine Meclis’e sevk edilmesi günlerce askıya alınan 4. yargı paketi “umutları” boşa çıkardı. KCK, Poyrazköy, Ergenekon gibi davaların sanıklarının tahliyesine yarayacak bir düzenleme pakette yer almadı. Sadece propaganda suçu için “şiddet” koşulu getirildi. Örgüt yönetici ya da üyesinin fotoğrafını taşımak ve asmak da suç olarak tanımlandı. Meclis sürecinde pakette değişiklikler olabileceği belirtiliyor.

4. yargı paketi, yaklaşık 2 haftalık bir gecikmeyle dün TBMM Başkanlığı’na gönderildi. “İnsan hakları ve ifade özgürlüğü bağlamında bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı” başlığıyla TBMM’ye gönderilen tasarı şu düzenlemeleri içeriyor:

Cebir ve şiddet kriteri: Terörle Mücadele Yasası’nın 6. ve 7. maddelerinde değişiklik yapılarak terör örgütü propagandası suçuna “cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde olması” şartı getiriliyor.

Mevcut yasa maddesinde propaganda suçunun hangi fiil ve davranışlar olduğunu sıralayan bölümüne örgüte ait “resim” ve fotoğraf asma eylemi de eklendi. Bu düzenlemenin çok sayıda iddianamede “yasadışı terör örgütü” lideri olarak geçen Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya gibi isimlerin fotoğrafını taşımak ve asmanın da propaganda suçunu oluşturması ve 5 yıla kadar hapis istenmesinin önünü açacağı belirtiliyor.

Ayrıca kurultay, kongre ve toplantılarda Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının salonlara asılması özel bir suç olarak tanımlanmış oldu.

Suçluyu övmede tehlike şartı: Türk Ceza Yasası’nın 215. maddesinde düzenlenen ve 2 yıl ceza öngören “suçu ve suçluyu övme” maddesine de “Kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması hali” koşulu getiriliyor. TMY’deki gibi TCY’deki örgüt propangadası yapmak suçu da “cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde olması” şartına bağlanıyor.

Odada yargılama: Pakette tutukluluk süreleri konusunda bir değişiklik yapılmadı. Sadece soruşturma evresinde şüphelinin tutukluluk halinin devam edip etmeyeceği hususunun dosya üzerinden incelemesi yapılırken artık şüphelinin veya avukatının da dinlenmesi uygulaması getirildi. Kamu görevlisinin yaptığı işkence suçlarına da artık zamanaşımı işlemeyecek.

Öcalan kapsam dışı
CMY’nin “Hükümlü lehine yargılamanın yenilenmesi nedenleri” başlıklı maddesinde yapılan değişiklikle Avrupa Konseyi tarafından 15 Haziran 2012 tarihi itibarıyla icra süreci denetlenmekte olan kararlar açısından da yargılamanın yenilenmesinin önü açıldı. 2007’de dosyası karara bağlanan Öcalan’ın olası bir yeniden yargılamasının önü de kesilmiş oldu.

(Alican Uludağ/Cumhuriyet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.