Header Ads

Almanya'da Türk Kökenli Uyum Bakanı Bilkay Öney'den Gülen Cemaatine Boykot: Şeffaf Değiller


Almanya'nın Baden Württemberg eyaletinin Türk kökenli Uyum Bakanı Bilkay Öney, basına verdiği bir demeçte, Gülen cemaatine yakın kuruluşlarla ilgili yeterince şeffaflık bulunmadığı gerekçesiyle ziyaretten kaçındığını söyledi.

Stuttgarter Zeitung gazetesinde yer alan haberde, Baden Württemberg Eyaleti Uyum Bakanı Bilkay Öney’in, Gülen cemaatine yakın kuruluşlardan gelen davetleri kabul etmediği belirtildi.

Haberde, Sosyal Demokrat Partili Öney’in Fethullah Gülen Hareketi’nin mali ilişkileri, yapısı ve geçmişinin yeterince şeffaf olmadığı gerekçesiyle bu kuruluşlara mesafeli yaklaştığına dikkat çekildi.

Söz konusu olayın, geçtiğimiz sonbaharda bir Hrıstiyan Demokrat eyalet milletvekilinin Öney'e bir özel okul açılışına birlikte gitme teklifinde bulunmasıyla ortaya çıktığı belirtildi.

Öney, daveti reddetmesi ile ilgili yazılı gerekçesinde şeffaflık konusundaki çekincelerini dile getirerek, "Bu noktalar açıklığa kavuşturuluncaya kadar Fethullah Gülen Hareketi'ne yakın kuruluşları ziyaret etmeye mesafeli durmak istiyorum” yanıtını verdi.

Gazetedeki haberde, Baden Württemberg eyalet parlamentosundan başka milletvekillerinin bu tür okulları ziyaret ettiği bilgisine de yer veriliyor.

Öney ise gazeteye verdiği demeçte “Her bakan randevuları konusunda özgürdür” dedi.

(dw türkçe)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.