Header Ads

Aynı Adreslere 2 Ay Sonra Yeni DHKP-C Operasyonu: 13 Kişi Gözaltındaİstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, saat 06.00 sıralarında İstanbul'da birçok adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. DHKP-C'ye yönelik olduğu belirtilen operasyon kapsamında, Ocak ayında polis baskını gerçekleştirilen adresler hedef alındı. Beyoğlu Okmeydanı Piyalepaşa Caddesi üzerindeki Gençlik Federasyonu'na yapılan baskında Özel Harekat ve Çevik Kuvvet polisleri görev aldı.

1'i örgüt yöneticisi olduğu iddiasıyla 13 kişi gözaltında
Operasyonda polis, Gençlik Federasyonu binasının demir kapısını elektrikli testere ile kesmeye başladı, diğer yandan binaya gaz bombası atarak, itfaiye merdiveni ile 5. kattan pencere korkuluklarını keserek girdi. İçeride bulunan 6'sı kadın 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasındaki K.Ü'nün örgüt yöneticisi olduğu ileri sürüldü. Gözaltına alınanlar Çevik Kuvvet otobüsü ile Emniyet'e götürüldü.

İddialar 2 ay önce ile aynı: "Hücre evi-11 çelik kapı var"
Polis, basına, daha önce de defalarca baskın düzenlenen ve en son yaklaşık iki ay önce 18 Ocak'ta baskın düzenlediği Gençlik Federasyonu binasının "hücre evi" olduğunu iddia etti. Polis, binada "11 çelik kapı" bulunduğu iddiasını da yineledi.

"Hücre evi"nde gıda maddeleri bulundu
Baskının ardından, "hücre evi" olduğunu ileri sürdüğü binayı basın mensuplarına gezdiren ve görüntülettiren polis, içeride bulunan gıda maddeleri, Gençlik Federasyonu'nda kalan gençlerin yattığı yataklar ile buzdolabı, çamaşır makinesi ve çeşitli elektrikli eşyalar ile ve benzeri gösteri ve yürüyüşlerde kullanılan pankart ve afişleri sergiledi. Öte yandan, baskın sırasında binanın hasar gördüğü, kapıların yerlerinden söküldüğü ve içeride bulunan çeşitli malzemelerin yandığı dikkat çekti. Polis, binadaki, "demir kapıları" da basın mensuplarına gösterdi. Gençlik Federasyonu'nun kütüphanesinde bulunan bazı sosyalist figürlerin posterleri ile kitap ve bilgisayarlara, "örgütsel doküman" olarak el konulduğu bildirildi.

Sokakta protesto
Operasyonun devam ettiği sırada, sokakta polis baskınını protesto eden bir gruba gaz bombalarıyla müdahale edildi. Grupta bulunanlar da polise ellerinde bulunan şişeleri atarak karşılık verdi.

Grup Yorum'dan açıklama
Operasyon kapsamında polis Grup Yorum'un çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi'nin etrafını da kuşattı ancak kültür merkezine bir baskın yapılmadı. Grup Yorum üyeleri İdil Kültür Merkezi önünde yaptıkları açıklamada, şunları söyledi:

"Çalışmalarımızı yürüttüğümüz kültür merkezimizin etrafı yüzlerce maskeli, tüfekli polis tarafından bu sabaha doğru 05.00'den beri kuşatma altındadır. Yine Okmeydanı'nda bulunan İstanbul Gençlik Derneği yüzlerce polis tarafından camlardan girilerek, gaz bombalarıyla basılmıştır. Arkadaşlarımız gözaltındadır. Bizler AKP iktidarı gibi bu vatanı emperyalistlere, cümle sömürgenlere satmaya kalkışmadık. Bizler, AKP iktidarı gibi emperyalizme boyun eğmedik. Kurtuluş Savaşı'nda kahraman dediğimiz anti emperyalistlere, vatanseverlere, bugün terörist deniyor. Bizler devrimciler, devrimci sanatçılarız. Susmayacağız. Gözaltına da alsanız, tutuklasanız, işkence etseniz de susmayacağız"

"Grup Yorum '11 çelik kapı iddiasını 'ti'ye alan konser düzenlemişti"
Gençlik Federasyonu'na 18 Ocak'ta yapılan operasyonda da polis binada "11 çelik kapı bulunduğunu" ileri sürmüş, bu da kamuoyunda tartışma konusu olmuştu. Aynı operasyon kapsamında Grup Yorum'un çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi ile Çağdaş Hukukçular Derneği ve derneğin üyesi avukatların büroları da basılmıştı. 9 avukatın da tutuklandığı o operasyonun ardından Grup Yorum, 24 Şubat'ta Bostancı Gösteri Merkezi'nde, aralarında alanında Türkiye'nin en önemli sanatçılarının da bulunduğu 53 konuk sanatçıyla birlikte "Grup Yorum ve Devrimci Avukatlar İçin 11 Kapılı Kozmik Sahneli Konser" düzenlemişti.

İçişleri Bakanı: "Yakalananlardan biri üst düzey yönetici"
İçişleri Bakanı Muammer Güler de operasyona ilişkin bir açıklama yaptı ve yakalanan kişiler arasında DHKP-C'nin üst düzey yöneticilerinden biri olduğunu söyledi. Güler, 13 kişinin gözaltına alındığını, bu kişilerden 6'sının 18 yaşından küçük olduğunu ifade etti. Bakan Güler, şunları söyledi:

DHKP-C terör örgütünün faaliyetlerine yönelik operasyon yapılmış, operasyon sırasında 91 kişi gözaltına alınmıştır. Bunların 56'sı adli makamlarca tutuklanmıştır. Bu operasyonda 17 kişi de firari olarak aranmaya başlanmıştı. Bu operasyonun devamı olarak yine görevli Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin talimatları doğrultusunda DHKP-C örgütünün faaliyetlerine yönelik olarak İstanbul'da Gençlik Federasyonu'nun Okmeydanı'ndaki binasında bugün bir operasyon daha gerçekleştirilmiştir. Bu operasyon sırasında biri aranmakta olan 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 6'sı 18 yaşından küçüktür. Daha öncesinde olduğu gibi demir kapılar ve demir pencereler kırılarak, girilmek zorunda kalındı. İçeride kalanlar bir yangın çıkarttılar. Bir polis memurumuz bu esnada elinden yaralandı. Örgütsel dökümanların bir kısmı yakılmaya çalışıldı. Önemli sayıda dökümanında ele geçirildiğini ve şu anda soruşturmanın sürmekte olduğunu ifade ediyorum. Yakalananlar kişiler arasında DHKP-C terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden biri olarak aranmakta olan bir şahıs bulunuyor."

(başka haber/cnnturk)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.