Header Ads

Bakan Suat Kılıç: Evrimi Tabii ki Sansürleyeceğim. Sen Evrime mi İnanıyorsun? Maymundan mı Geldin?


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın evrimi ve bilimi savundukları belirten öğrenciye yanıtı, “Evrimi tabii ki sansürleyeceğim. Sen evrime mi inanıyorsun? Maymundan mı geldin? Yukarıda Allah var” oldu.

Cuma günü Adana Çukurova Üniversitesi’nde bir öğrenci yurdunun açılışına katılmak için üniversiteye gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrencilerin protestosuna uğramış, 4 üniversiteli gözaltına alınmıştı.

Kılıç, akşam saatlerinde serbest bırakılan Öğrenci Kolektifleri üyelerini Emniyet Müdürü’nün talimatıyla çağırarak, bir görüşme gerçekleştirdi.

Kılıç'ın öğrencilerle gerçekleştirdiği görüşmede "ilginç" diyalolar yaşandı.

"YÖK yasasını ben de desteklemiyorum"
Suat Kılıç'ın kendisiyle özel görüşme talebinde bulunduğunu Emre Ersel Erbaş, Kılıç'a Yeni YÖK Yasası ile üniversitelerin bilim üretme işlevinden uzaklaşarak, ticarethaneye döneceğini belirterek, patronları üniversite paydaşı yapacak YÖK Yasası’na karşı Öğrenci Kolektifleri’ni her yerde karşılarında bulacaklarını ifade etti.

AKP’li Kılıç ise, YÖK Yasası’nı kendisinin de desteklemediğini öne sürerek, “Bu yasayı ben de doğru bulmuyorum” dedi.

"Yukarıda Allah var"
Evrimi ve bilimi savunduklarını, üniversitenin bilim üreten kurumlar olması gerekirken gerici tahakkümün her geçen gün üniversitelerde yaygınlaştığını dile getiren bir diğer öğrenciye Kılıç’ın verdiği yanıt ise “Evrimi tabii ki sansürleyeceğim. Sen evrime mi inanıyorsun? Maymundan mı geldin? Yukarıda Allah var” oldu.

Bakan Kılıç ise Emre ile görüşmesini şöyle değerlendirdi:

"Biz hiçbir gencin yurttan veya okullardan dışlanmasını istemeyiz. Yurttan atmak ne demek? Ne yapacak o genç sokakta? Ama özgürlük sloganı atanların başkalarının özgürlük alanına yönelik saldırıları da demokrasiyle izah edilemez. Ben Emre’ye zaman ayırdım. Onu dinledim. Ona değer verdim. Sadece benim gibi düşünenlerin değil, aykırı düşünenlerin de bakanıyım. Bakanı değil, aslında ağabeyiyim. Emre ile Bakan- öğrenci formatında değil, ağabey- kardeş gibi konuştum. YÖK yasasına yönelik itirazları vardı. Bunlar sorun değil, o taslakta benim de itiraz ettiğim hususlar var. Kız arkadaşı evrim teorisine karşı oluşumuzu eleştirdi. ’Kainatı ve insanı yoktan yaratan Allah. Allah insanı yaratmaktan aciz değil ki, atamız maymun olsun’ dedim. Emre’yi yanıma alıp konuşmakla doğru olanı yaptım. Dinlemez, anlamaz veya istismar ederse bu kendi bileceği iştir."


(sendika.org/dha)

49 yorum:

 1. Bilimsel yaklasmis. Inanilmaz hipotezler sunmus daha ne!?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öldükten sonra bilimsel mi değil mi herkes görecek! Ona göre geçirmek lazım fani hayatı..

   Sil
  2. bu dünya sana bana "fani" de, bakana fani değil mi, başbakana, başbaknın çocuklarına fani değil mi ? işte sen bunu anlayamayacak kadar küçük düşünüyorsun, düşünemediğin için seni sömürüyorlar,

   Sil
 2. allah yok, din yalan, kara cahiller

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arkadaş maymunun torunu

   Sil
  2. arkadaş maymundan gelmiş en azından düşünebiliyor. sen maymundan bile gelmemişsin saçmalıyorsun ve sadece millete laf edebilme gibi bir yetenegin var.

   Sil
 3. Ben, maymundan geldiğimizin net ispatını tam karşımda görüyorum!

  YanıtlaSil
 4. Biz maymundan geldik de bu daha gelememiş. Oralarda bir yerlerde takılıyor.

  YanıtlaSil
 5. Birinin bu mağara adamına düşünce ve ifade özgürlüğü kavramını anlatması lazım...

  YanıtlaSil
 6. baş örtüsü için kurulan ikna odaları gibi görünüyor görüntü. vali ve bakan. valinin kim olduğu aşikar. allah var diye tartışma olmaz, onun adı dayatmadır. inancınızı bana dayatamazsınız.

  YanıtlaSil
 7. Bakan, genç kardeşime rasyonel bir yanıt verememiş olsa da yukarıda ikuduğum 'maymun' imalı yorumlar cidden zavallıca. Yani bu tür bir retorik iceriği ne olursa olsun kabul edilemez. Hükümet bu konuda ideolojik yaklaşım sergiliyor olabilir fakat neticede olaya bilimsel olarak bakıldığında evrim de bir teoridir aksi durumda evrim yasası diyor olurduk. Bu bağlamda degerlendirildiginde hukuneti elestirirken aynı seyi daha vahim bir uslupla yapmak zerre efektif olmayacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teoriyle yasa bilimsel yöntemin ayrı kulvarlarının sonucudur ve ikisi de kulvarının en üst noktasıdır. Yasa, yaygın yanılgının aksine teorinin doğrulanmış ve kesinleştirilmiş hali değildir. Yasa ve teori kavramları fen lisesi müfradatında anlatılmaktadır. Amacım ukalalık değil, yanılgının giderilmesini sağlamak.

   Sil
 8. İnsan maymundan geliyorsa, konuşmayan insan toplulukları nerede? (Sansürlemeye değinmiyorum. Onun tartışması ayrı)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ha ha...Oy anam oy. Ama sen de haklısın, o kadar cahilleştirilince tabii evrimi de böyle yorumlar insan.
   Çoğu insanın çok üstün bir gücü var biliyor musun? Böyle çok acayip bir şey, nasıl anlatsam bilemiyorum. Hatta senin de var, ama pek kullanmamışsın anlaşılan. OKUMAK.

   Sil
 9. Evrim teorisi adı üstünde bir "teoridir". Ispatı yoktur. Yine de "yasaklanması" bilimsel düşünceye terstir. Ispatlanan ya da ıspatlanmayan her türlü düşüncenin öğrenilmesi bilimin gelişmesi açısından önemlidir. Neden yasaklanıyor? Her türlü yasak insanın yaratıcılığını ve düşünme yeteneğini sakatlar!!!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bilimsel terminolojide 'teori' ne demek onu öğren bence bi.

   Sil
  2. Teori İSPATLANMIŞ hipotezdir sevgili maymun. Örneğin yer çekimi de bir teoridir, ama atlarsan beşinci kattan geberip gidersin.

   Sil
  3. Teori ispatlanmamış hipotezdir gerizekalı. İspatkanırsa onun adı yasa ya da kanun olur. Yer çekimi teorisi değildir onun adı. Yer çekimi yasasıdır. Bilmemek sorun değil de bilmediğin konuda ahkâm kesmek çok sıkıntı. Şimdi sktrn gidin amk cahilleri.

   Sil
  4. teori ispatlanmamış hipetozdir, ispatlanırsa ismi kanun olur, yerçekimi kanunu ispatlanmıştır, boyle-marriot yasası isptalanmıştır, ama evrim teorisi ispatlanmamıştır, ispatlansaydı ismi evrim kanunu yada evrim yasası olurdu

   Sil
  5. Yukarıya yazdım ama bir kes de buraya yazayım.Asıl buraya ait olduğunu farkettim.
   Teoriyle yasa bilimsel yöntemin ayrı kulvarlarının sonucudur ve ikisi de kulvarının en üst noktasıdır. Yasa, yaygın yanılgının aksine teorinin doğrulanmış ve kesinleştirilmiş hali değildir. Yasa ve teori kavramları fen lisesi müfradatında anlatılmaktadır. Amacım ukalalık değil, yanılgının giderilmesini sağlamak.

   Sil
  6. Teori ispatlanmamış hipotez değildir, ispatlanırsa kanun olmaz, içeriği gereği ispatlanmaya tam olarak müsait değildir. 2013 LYS fen bilimleri sorularından birinde teori ispatlanırsa yasa olur yanılgısı sorgulanmıştır.

   Sil
 10. Evrimin , ispatlanmamis oldugu için bir teori olarak kaldigini soyleyen arkadaslar, acaba Allah'in varligi ve diger dini bilgiler kanitlanmis midir, onu da bir soylesinler. Bu durumda evrim teorisi din teorisine karsi olmus oluyor...

  YanıtlaSil
 11. "Evrime inanıyorsun ne yani maymundan mı geldik" sorusunu sorabilen bir insan evrim teorisini okumamış, okusa da zerresini anlamamış demektir. Bu derece cahil bir insana herhangi bir şey anlatmak mümkün değildir. Maalesef cehalet bakan olmaya engel değil ülkemizde.

  YanıtlaSil
 12. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 13. Evrim kuramının kaçınılmaz gereksinimlerinden biri olarak, bazıları maymundan gelememiştir bir türlü...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Engin, seninle muhtemelen çoğu konuda fikir birliğine varabiliriz. Fakat senin gibi olur olmadık her durumda insanlara hakaret edenler yüzünden bu adam bakan AKP de iktidarda.

   Her seçimden sonra AKP ye oy verenlere hakaret ede ede milleti AKP nin kucağına itiyorsunuz. Maalesef senin gibi söylem geliştiren binlercesi , AKP iktidarının teminatıdır.

   Halkı karşına alarak onlara ya da kanaat önderlerine hakaret ederek hiçbir şey başaramayız.

   Sil
 14. chp olsa (espiri gibi oldu ama) protestocu arkadaşı dinlemez kovardı. Hatta 2 gün gözaltına alırdı. Yurttan da atardı, bursunu da keserdi. Bakanın kıymetini bilin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu neye dayanarak söylediğini anlayamadım. Chp iktidar değilken ve tartisilan olayla zerre alakasi yokken bile chp yi elestirebilen bu zihniyete hayranim. Psikoloji ve kriminoloji de bunun çok adı var ama buraya fazla kaçar o bilgiler.

   Sil
  2. tabii ki arkadaş haklı...chp olsaydı ekmek kuyrukları olurdu...bu chp zamanında camiilere bevl de etmiştir....chp olmasaydı ülkemiz şu anda uzay çağındaydı....hep işte bu cehape zihniyeti...=(

   Sil
 15. Maymunsunuz canım, hepiniz maymunsunuz. Ama evrime dahil olamamış insana varamamış maymunlarsınız hem de.
  Neye inanırsa inansın da, açıklasın bakalım bu bakan
  -Neden son yüzyılda evrim üstüne çalışmış bütün ülkeler bu kadar gelişmiş, ama Türkiye'de hiç bir bok yok.
  -Madem Batı bilmi yalan söylüyor neden en büyük eknomik krizlerinde bile bu bu yalancı, dini imanı para olan Batı götünü yırtıyor evrimi bilim araştırmalarına devam etmek için? Aptal mı bu herifler? Dünyayı yönetiyorlar. Ama yok yalan bunlar, yukarıda allah var yeter o.
  -Neden Türkiye her türlü son tıp teknolojisini İsrail'den ve Amerika'dan alıyor tonlarca para domalıp?
  Sen sansürle evrimi, devam et. Öyle aptallaştı ki insanları tam maymun olsunlar.
  Kimse anlamayacak tabi bunları, Çünkü o kadar apttallaştırılmış ki insanlar, adama tıbbın tamamen evrim mantığı üzerine döndüğünü bön bön bakar "ne lakası var alan maymunmuyak"

  YanıtlaSil
 16. http://yasinaktimur.blogspot.com/2013/10/evrim-inancli-islam-alimleri.html evrim inancı olan islam alimleri.

  YanıtlaSil
 17. Türk insanının Teori sözcüğü yanlış kullanmasından dolayı teori sanki kanıtlanmamış öylece söylenmiş bir fikir gibi anlaşılıyor.
  -Teori; belirli bir bilimsel olguya dayalı bir önermenin (hipotez) somut yada matematiksel olarak kanıtlanmış haline denir Örneğin: Yer çekimi
  -Evrimde bilindiği üzere teoridir ve inanılacak bir şey değildir. Yaratılışa inanılır veya inanılmaz o kişinin bileceği iş ama evrim zaten olan ve kanıtlanmıştır. evrime inanmıyorum demek güneş dünyayı ısıttığına inanmıyorum demekle aynı şeydir
  -Evrim insanla maymun ortak atadan gelir der aynı zamanda bütün kuşların da ortak atadan geldiğini söyler ve görüyoruz 5000 çeşit farklı kuş var. Evrimde hiç bir zaman maymun evrimleşti insan oldu gibi bir düşünce yoktur.Bu evrimle ilgili bilgi sahibi olmayan insanların kulaktan duyma bilgilerle fikir üretmesidir.
  Kendini müslüman sayan insanların biraz düşünüp müslümanlıktaki ilk emri yerine getirmelerini diliyorum -OKUMAK-

  YanıtlaSil
 18. YA ŞUNU HALA ANLAYAMADILAR

  EVRİM TEORİSİNİN HİÇ BİR YERİNDE İNSAN MAYMUNDAN EVRİMLEŞTİ DİYE BİR ŞEY YOK

  YanıtlaSil
 19. Bana insandan maymuna evriliyormusuz gibi geliyor... nitekim bilissel zeka gitgide azaliyor ulkede

  YanıtlaSil
 20. Evrim hakkında bir çoğumuz yanlış şeyler biliyoruz.
  1. Darwin insanın maymundan geldiğini iddia etmez. Tüm canlıların ortak atadan geldiğini söyler. Yani insan maymundan gelmemiştir sadece akrabadırlar.
  2. Evrim inanılacak bir şey değildir. Çünkü bir inanç değildir, bilimsel bir gerçektir.
  3. Evrimin varlığı dinin varlığına ters düşmez. Dindar bir insanın evrimi kabul etmesi dininden bir şey eksiltmez bilakis anladıkça doğanın bu muhteşem sisteminin arkasındaki yüce varlığa olan inancı artar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mükemmel yaklaşım.

   Sil
  2. Kesinlikle katılıyorum insanlar bilmeden yorum yapıyo ve bu böylece yayılıyo bi konuyu bilmiyosan susucaksın sonra ortaya bi laf atarsın herkes böyle atlar

   Sil
 21. Bizim yöneticiler taraf mı tutuyor ne?
  Bir allahın kulu da bu sevimli Bakanımıza hak vermemiş mi, yani?
  Peki, niye hala kendisi Bakanlık koltuğunda oturuyor ?
  Herhalde başka, çok değerli fikirleri vardır )))))))))))))))))))))))))

  YanıtlaSil
 22. evrimi bilmeden eleştiren, kahvehanedeki herhangi bir adamın vereceği cevabı veren bir bakan... lanet olsun böyle ülkeye.

  YanıtlaSil
 23. Tabii ki Sansürleyeceğim cümlesidir konunun konusulmasi gereken bolumu : Allah var yok evrim maymun bilim vs değil.. Faşizm, yasaklama, sansürleme, özgürlüktür konu !! Uyumayalım !!

  YanıtlaSil
 24. Olay Evrim Teorisinin sadece teori olması mı yani gerçek olmadığını varsaysak bile bilimin ve bilginin ilerleyebilmesi için tüm teoriler geliştirilmeli ve kabul edilmelidir. Ayrıca biriniz lütfen şu biyoloji camiası ile ilgili bir metin okuyun adamlar milyon yıl önceki canlılara ulaştı siz halen maymundasınız .Yani konu hakkındaki bilginiz sadece maymun kısmı ise bu konuda yorum bile yapmayın lütfen.

  YanıtlaSil
 25. BU GÜN TÜRKİYE'DE EVRİMİ KONUŞMAK SANSÜRLENİYORSA VAY TÜRKİYE'NİN HALİNE. HELE BİR BAKAN SÖYLÜYORSA DURUM DAHA DA VAHİM.

  YanıtlaSil
 26. Evrim defalarca ispatlanmış ve yeni kanıtlarla ispatlanmaya devam eden bilimsel bir süreçtir. Yasa değil teori diyenler bilimden ilimden habersizce bu yorumu yapmaktalar. Uygulanabilirliği olan şeylere yasa denir, örneğin bir elmayı yere bırakırsın düşer, bunu uygularsın ve yasa dersin. Ancak evrim gibi binlerce milyonlarca yıla yayılan bir süreci hadi bakalım bir deneyelim diyerek uygulayamazsın, anca gerçekliğini geçmiş dönemlere ait bilgileri (fosil vs) araştırarak ve günümüz teknolojisiyle inceleyerek kanıtlayabilirsin. Bu sebepledir ki Evrim Yasası değil Evrim Teorisidir adı.

  YanıtlaSil
 27. bir ağaç düşünün,gövdesi maymunlarla ortak atamızı temsil ederken dalları insan ve maymun olarak ayrılıyor.Maymunlardan gelmedik evrim böyle birşey demez zaten.Evrime inandığım kadar dinime de inanıyorum ve Allah'a da.Kaldı ki evrim hakkında hiç birşey bilmeyen bir BAKAN(!) nasıl buna karşı çıkarbilir?Öğrenip ondan sonra konuşmalı insan...

  YanıtlaSil
 28. http://www.youtube.com/watch?v=83rUhtwM5-w

  YanıtlaSil
 29. http://i.imgur.com/4ochhlW.jpg

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.