Header Ads

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken: Akil İnsanlar Komisyonu 'Hümanistlerden' Oluşmalı


BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, akil adamlar komisyonunda bugüne kadar duruşu, tavrı, tutumu ve hümanist yaklaşımı belli olan kişilerin yer alması gerektiğini söyledi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 2013 nevruzunun; verdiği barış, özgürlük, ortak gelecek mesajıyla, tarihi olduğunu ifade etti.

Nevruzun, Öcalan'ın süreçle ilgili ortaya koyduğu kararlı irade ve yaptığı çağrıların karşılık bulmasıyla şekillendiğini belirten Baluken, "Bu atılan somut adımların tamamının 75 milyonda heyecan yarattığını gözlemliyoruz" dedi.

Sürecin şekillenmesi, tek bir can kaybına yol açmadan sonuca ulaşılması için Hükümet ve Meclis'e önemli görevler düştüğünü dile getiren Baluken, "Meclis bu barış sürecinde inisiyatif kullanmalı ve ana aktör olmalı. Meclis'te, barışla, demokratikleşmeyle ilgili süreci yöneten bir komisyonun oluşması önemli" diye konuştu.
Meclis'te bulunan siyasi partilerin bu konularda daha önce yaptıkları çalışmalar hatırlatan Baluken, "Üç siyasi partinin de bu konularda çalışma yapması avantaj. Çalışmaları bu süreç içinde ortaklaştırabiliriz" ifadelerini kullandı.

Gelecek haftalarda hem siyasi partilerle hem hükümetle bu konularda görüşmeler yapacaklarını bildiren Baluken, "Eğer bu süreçler sağlıklı işlerse, Kürt sorununun demokratik çözümüne ilişkin tarihi, çok önemli süreçleri birlikte yaşayacağız" dedi.

"KADIN TEMSİLİYETİ ÖNEMLİ"
Baluken, görüşmeler çerçevesinde MHP'den de randevu isteyip istemeyecekleri sorusu üzerine, bu konuyu parti yetkili organlarında somutlaştıracaklarını kaydetti.

Bütün siyasi partilerle çalışmayı, görüşmeyi önemsediklerini ancak MHP'nin bugüne kadar ki yaklaşımının "çözümden çok çözümsüzlüğe katkı sağlayacak şekilde ilerlediğini" ifade eden Baluken, "MHP, sorunun çözümüyle ilgili farklı bir yolu, yöntemi ortaya koymuyor. Mevcut yaklaşım bu olursa MHP ile ilgili durumu gözden geçiririz ama bütün siyasi partilerin katkı vermesi önemli" dedi.

Baluken, akil adamlar komisyonu ile ilgili isim olarak hükümetle düzeyinde bir görüşme yapmadıklarını bildirerek, "Akil adamlar komisyonu sorunlu bir adlandırma. Akil İnsanlar Komisyonu olmalı. Komisyonun bünyesinde kadın renginin, çalışmasının, temsiliyetinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu komisyonda 30 yıllık çatışmalı süreç içinde bugüne kadar duruşu, tavrı, tutumu, hümanist yaklaşımı belli olan kişiler, toplumsal çevreler yer almalı" diye konuştu.

“SORUNLARINI ÇÖZMÜŞ BİR TÜRKİYE DAHA GÜÇLÜ OLUR”
İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin zamanlamasına ilişkin bir soruya Baluken, "Kendi içinde Kürt sorunu çözmüş, kanayan yarayı sarmış bir Türkiye bölgede güçlü aktör olacak. Tabii ki diğer ülkeler Türkiye ile olan ilişkilerini bu güç ekseninde yeniden şekillendirecek. Türkiye'nin, Kürt sorununu çözmesiyle birlikte ortaya koyduğu güç sinerjisi; bütün ülkeleri dış politikalarını yeniden gözden geçirme rotasına sokar" karşılığını verdi.

Baluken, İmralı'ya 4. heyetle ilgili yeni bir gelişme olmadığını, ancak bu süreçte İmralı yolunun siyasi parti temsilcileri, akil adamlar komisyonu da dahil herkese açık olması gerektiğini kaydetti.

Çekilmeyle ilgili yapılacak yasal düzenlemenin sürece destek verecek herkesin elini rahatlatacağını ifade eden Baluken, "Mevcut hukuk kurallarıyla 90 yıldır yaşanan bu sorunu çözemeyiz" dedi.

(aa)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.