Header Ads

BDP: İmralı Tutanaklarını İki Parti Meclisi Üyesi Sızdırdı


BDP, İmralı tutanaklarının iki PM üyesinin kendileri için çoğaltması ile birlikte basının eline geçtiğini açıklayarak, PM üyelerinin istifa ettiğini, bir parti çalışanının ise görevine son verildiğini bildirdi.

Barış ve Demokrasi Partisi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

-Metnin çoğaltılmaması kararına rağmen, iki Parti Meclisi üyemiz M. Rauf Kocaman ve Resul Baykara toplantıya ara verildiğinde kimsenin bilgisi ve onayı olmadan tutanakları alarak kendileri için çoğaltmıştır.

-Parti Meclisi üyelerimiz metni çoğaltırken, parti personeli de tek bir nüsha kendileri okumak üzere çoğaltmışlardır.

-Basın büromuzda çalışan Ali Özgüç, gazeteci Alper Atalay'ın metin üzerinden fotoğraf çekmesine izin vermiştir.

-Milliyet'te yayınlanan tutanak resminin bir fotoğraf kaydı olduğu anlaşılmıştır.

BDP, soruşturma sonucunda aldığı kararları da açıkladı. Buna göre, Parti Meclisi üyeleri, öz eleştiri mahiyetinde görevlerinden istifa etti. Parti basın biriminde çalışan Ali Özgüç'ün de işine son verildi.

BDP, açıklamasında şöyle dedi:

"Parti yetkili organlarımız yaşananlardan dolayı kendi sorumluluğunun farkındadır. İmralı'daki görüşme yayınlanmak üzere yapılmamıştır. Öncelikle yaptığı görüşmenin kendi bilgisi dışında basında yer alması nedeniyle Sayın Öcalan'dan özür diliyoruz. Yine görüşme metninde adı geçen kişilerin ve kurumların da aynı gerekçeden ötürü özrümüzü kabul etmelerini rica ediyoruz. Ancak bu vesileyle partimizi, yetkili organlarını, parti yöneticilerini bilerek hedef haline getirenleri, yalan ve yanlış bilgiler yayanları kınıyoruz. Tarihi bir süreç yaşadığımızın ve partimize büyük sorumluluklar düştüğünün farkındayız. Bu nedenle, bundan sonra notların bir gazetede nasıl yer aldığını tartışmak yerine çözüm sürecinin kendisinin tartışılmasını gerekli görüyoruz. Halkımıza, Sayın Öcalan'ın merkezinde olduğu bir sürecin gereklerini yerine getirmekte kararlı olduğumuzun sözünü bir kez daha veriyoruz."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.