Header Ads

Bitkisel Hayatta Bulunan Kanser Hastası Mahkum Hacı Nasır Hastanede Hayatını Kaybetti


İstanbul’daki Haseki Hastanesi’nin mahpus odasındaki, bitkisel hayatta olan kanser hastası Hacı Nasır yaşamını yitirdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu yaptığı açıklamada, “Yetkililere Hacı Nasır'ın serbest bırakılması gerektiğini bir süredir anlatmaya, duyurmaya çalıştık. Maalesef duymak istemediler, görmediler. Çok üzgünüz” dedi.

Adli Tıp randevusuna “yetişemedi”
47 yaşındaki Nasır, 12 Şubat 2012’tan bu yana tutukluydu. Van’da adli bir suçu işlediği gerekçe gösterilerek tutuklanan Nasır önce Van Cezaevi’ne konuldu.

Depremle birlikte hapishane binasının zarar görmesiyle Gümüşhane Cezaevi’ne sevk edildi.

Gırtlak kanseri olan Nasır’ın sağlığının hızla bozulması üzerine Metris Cezaevi’ne sevk edildi. 9 Şubat’ta da Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Bu arada, 26 Şubat'ta Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Nasır’a 26 yıl hapis cezası verildi.

Hastanenin mahkum koğuşunda makineye bağlı bir şekilde tutulan ve bilinci açık olmayan Nasır'ın serbest bırakılması için mahkemeye ve Cumhurbaşkanlığı'na birçok kez başvuru yapıldı.

Mahkeme, Adli Tıp Kurumu'ndan rapor istedi. Adli Tıp Kurumu Temmuz ayında heyetin karşısına çıkarılmasını kararlaştırdı.

Ancak Nasır 41 gün bitkisel hayatta hastanede kaldıktan sonra, dört gün önce, 21 Mart’ta hayatını kaybetti.

500 hasta mahpus var
Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, hapishanelerde 500’den fazla hasta mahpus bulunuyor.
İnsan Hakları Derneği’nin açıklamasına göre de bu hastalardan 100 kadarı ölümcül noktada.

Adalet Bakanlığı’na bağlı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün resmi verilerine göre, 2000-2011 arasında hapishanelerde 2 bin 24 kişi hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu’nun “Hasta Mahpuslar Raporu”nda, bu mahpusların 1000’e yakınının yeterli ve gerekli sağlık hizmeti alamadığı için hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

(Ayça Söylemez/Bianet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.