Header Ads

CHP, Taraf ve Yeni Akit Gazeteleri Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu


CHP, dün yaptıkları haberlerde ''CHP'yi, terör örütü DHKP-C ile ilişkilendirmeye çalıştıkları ve hedef gösterici nitelikte haber yaptıkları'' gerekçesiyle, Taraf ve Yeni Akit gazeteleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adalet Sarayı'na gelen CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Gürsel Tekin ile bazı CHP'li milletvekilleri, suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdi.

Dilekçeyi verdikten sonra basın açıklaması yapan Bülent Tezcan, dün Taraf ve Yeni Akit gazetelerinde, CHP'yi terör örgütüyle yan yana göstermeye yönelik, kasıtlı, gerçekle ilgisi olmayan haberlerin yayımlandığını kaydetti.

Operasyonel haberciliğe yakın tarihin çok tanık olduğunu ifade eden Tezcan, ''Dünkü haberlerde CHP terör örgütü DHKP-C ile yan yana gösterilmeye çalışılmıştır. CHP, tarihinin hiçbir döneminde terör örgütleriyle yan yana olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Hiç kimsenin CHP'yi terör örgütleriyle yan yana göstermeye gücü yetmez'' dedi.

Terörle birlikte yürüyen süreci, ''çözüm süreci'' gibi göstermeye çalışan anlayışın, kendi çizgisinde yer almayan bütün anlayışları hedefe koyduğunu savunan Tezcan, iktidar çevreleri ve yetkili isimlerinin de benzer şekilde bir süre önce, ''CHP'nin terör örgütleriyle irtibatlı'' olduğunu söylediğini kaydetti.

''Bu operasyonel gazetecilik, yeni bir operasyonun işaret fişeğini yakma peşindedir'' diyen Tezcan, şöyle konuştu:

''Buradaki amaç, CHP'ye dönük önümüzdeki dönemde planlanması düşünülen muhtemel operasyonların işaretini vermektir. Biz bu yayıncılığın yakın tarihimizde nelere mal olduğunu yakından biliyoruz. Daha önce de bugün Türkiye tarihine mal olmuş önemli davalar, özellikle adalet ve hukukun çiğnendiği Silivri toplama kamplarında yüzlerce yurtseverin hukuksuz bir şekilde tutulduğu bir sürek avına dönüştürülen bu davaların işaret fişekleri de benzeri bir yayıncılık anlayışıyla bu gazetelerden verilmiştir.''

''Hukuksuzluğa itiraz edildi''
İktidarın, kendisinden olmayan, kontrol edemediği sendikalara, siyasal kuruluşlara saldırarak onları tasfiye etme peşinde olduğunu iddiada eden Tezcan, ''Yakın zamanda özellikle birçok sendikaya bu çerçevede baskınlar yapılmış ve sendikalar terörist ilan edilmeye çalışılmıştır. Buradaki asıl amaç Türkiye'de örgütlü demokratik muhalefeti yok etme planı ve çabasıdır. CHP bu hukuksuzluk sürecine itiraz etmiştir'' dedi.
 (aa)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.