Header Ads

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrencilere Uygulanan Şiddeti Savundu: Zıplayıp Tekme Attılar, Huzur Bozdular


ÖZEL HABER
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde yemekhane fiyatlarını protesto etmek için eylem yapan öğrencilere özel güvenlik görevlileri önce basının önünde saldırmış sonra bir odaya götürdüğü öğrencilere burada da şiddet uygulamıştı.

Rektörlük çıkan olaylar üzerine bir açıklama yayımladı. Açıklamaya göre 7 özel güvenlik görevlisi yaralanmıştı ve öğrenciler suçluydu. Rektörlük öğrencilere de eylemlere katılmayıp derslere katılmaları tavsiyesinde bulundu.


Rektörlüğün yaptığı açıklama şöyle;

Üniversitemizde 11 Mart 2013 günü Saat 11:30 civarında 10 kişi kadar olan öğrenci grubunun,  ellerinde 600 kadar sandviç, meyve suyu ve makarnadan oluşan kolilerle merkezi öğrenci ve personel yemekhanesi önüne geldikleri ve yemekhaneye girerek bunları dağıtmak istedikleri bilgisi alınmıştır. Nerede ve hangi sıhhi koşullarda yapıldığı belirli olmayan bu yiyecek ve içeceklerin yemekhaneye sokulmasına ve öğrencilerimize dağıtılmasına izin verilmemiştir. Bunun üzerine öğrenci grubu Rektörlük binası önüne gelerek oturma eylemi yapmaya başlamışlar ve kendilerine herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Aynı öğrenci grubu Saat 12:00 civarında yiyecek-içecek kolilerini alarak tekrar öğrenci yemekhanesine gitmeye kalkışınca, güvenlik görevlilerimiz buna izin vermemiştir. Bunun üzerine, öğrenci grubu kamu görevlisi olan güvenlik görevlilerimize pervasızca (zıplayıp tekme atma da dahil) vurmaya başlamışlardır. Bu saldırı sırasında 7 güvenlik görevlilerimiz yaralanmış ve acil serviste tedaviye alınmıştır. Bu olay nedeniyle de, güvenlik görevlilerimiz ve olay çıkabileceği tahminiyle (bir grup öğrenci 11 Mart 2013 günü yemek boykotu yapacaklarını duyurduklarından ve Üniversitemizde yemek yemek isteyen öğrencilerimizi zorla boykota yönlendirebilecekleri düşünülerek) Üniversitemize davet edilen emniyet mensupları, güvenlik görevlilerine saldıran öğrencileri gözaltına almaya başlamış ve 5 öğrenci gözaltına alınmıştır. Gözaltına alma sırasında ise, Üniversitemizde  hiç görmeyi istemediğimiz görüntüler ortaya çıkmıştır. Arzu etmediğimiz bu olay nedeniyle güvenlik görevlilerimizin ve öğrencilerimizin yaralanmasından büyük üzüntü duymaktayız.
Üniversitemiz Kampüsünde bulunan Hastaneye gelen hastaların rahatsız edilmemesi için ana kapı girişlerinde kimlik kontrolü yapılmamasını fırsat bilen 50 kadar kişi (birçoğu şehrimizde bulunan diğer Üniversitedeki öğrenciler olan) ve Üniversitemiz öğrencisi 15 kadar kişi Saat 14:30 civarında “öğrencilere işkence yapılıyor” iddiası ile Rektörlük binası önüne gelerek, slogan atma, oturma ve halay çekme eylemlerinde bulunmuşlardır. Bu arada, Üniversitemizin güvenliğinden sorumlu güvenlik görevlilerimize ve emniyet mensuplarına hakaretler ederek tahrik edip, çatışma ortamı yaratmaya çalışmışlardır. Ancak, gerek güvenlik görevlilerimiz ve gerekse emniyet mensupları, daha önceki protesto amaçlı olaylarda olduğu gibi, taşkınlık yaparak olay çıkarmaya çalışan 60-65 kişilik grup karşısında sağduyulu davranmışlar ve müdahale etmemişlerdir. Eylemlerine 1,5 saat kadar devam eden grup dağılmıştır.
İlginç olan durum, artan maliyetler nedeniyle yemek fiyatlarında yapılan 20 kuruşluk  artışı ve öğrencilerimize-personelimize diyetisyenler ve gıda mühendisleri kontrolünde çıkartılan yemeklerin niteliksiz ve kalitesiz olduğunu iddia eden öğrencilerin, nerede ve hangi sıhhi koşullarda yapıldığı belli olamayan ve Üniversitemizdeki günlük yemek bedelinden daha fazla maliyetli yiyecek-içeceği dağıtma eylemini “nitelikli ve ucuz beslenme hakkı” adına yaptıklarını söylemeleridir. Amaçları yemek yemek olmayan, öğrencilerimizi tahrik ederek, mümkünse güvenlik görevlileri ve emniyet mensuplarıyla çatıştırarak, öğrencilerimizi radikalleştirmek isteyenler bilmelilerdir ki, 23.500 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü Üniversitemizde huzur ve güven ortamının  bozulmasına asla izin verilmeyecektir.
Şimdiye kadar yaptıkları izinsiz yürüyüş, gösteri ve bildiri dağıtma eylemlerine herhangi bir müdahale edilmeyerek, Üniversitemizde huzur ortamının bozulmamasına azami çaba gösterilmiştir. Ancak, 10-15 kişilik bir grup öğrencimiz, şehrimizdeki diğer Üniversitelerin öğrencilerinden de yoğun destek alarak Üniversitemiz de huzur ortamını bozma, hiçbir kuralı ve güvenlik önlemini tanımama eğilimindedirler. Bu öğrencilerimizin, sürekli olarak (şehirde, diğer ve kendi ünversitemizde) eylemlere katılmak yerine, derslerine devam ederek ailelerinin kendilerinden beklediği başarıyı göstermeleri ve çalışma hayatına donanımlı olarak atılmalarını dileriz. Bizlerin kendilerini ötekileştirme gibi düşünce ve anlayışı bulunmamaktadır. Değerli öğrencilerimiz herhangi bir görüş ve düşüncelerini belirli bir amaç veya grup adına değil, kendileri adına bizlere iletmek istediğinde, tüm öğrencilerimize olduğu gibi, programımız dahilinde her zaman kapımız onlara açıktır. Ancak, öğrencilerle ilgili sorunların bizlere iletilmesinde ve yetkili kurullarımızda tartışılmasında, öğrenci temsilcisi olarak, birimlerde seçilmiş öğrenci temsilcilerini dikkate almayı tercih etmekteyiz.Geçtiğimiz hafta üniversite yemekhanesinde yapılan zamları protesto etmek için toplanan yaklaşık 300 öğrenci, rektörle görüştürülmeyince boykot kararı almıştı.

Boykot kararı alan öğrencilerin bir bölümü, bugün rektörlük önünde toplanıp evlerinde hazırladıkları sandviçleri dağıtarak protesto etmek istemişti. Sandviç dağıtımına üniversite yönetimi tarafından izin verilmezken, bu sırada güvenlik görevlileri öğrencilerin elindeki sandviç dolu ekmek kasalarını almaya kalkmış, kasaları vermek istemeyen öğrenciler ile güvenlik görevlileri arasında çıkan arbede, kısa sürede kavgaya dönüşmüştü

Kavgada, güvenlik görevlileri, öğrencilere, tekme, yumruk ve copla müdahale etmiş ardından güvenlik görevlileri, öğrencileri kelepçeleyerek üniversite binasına sokmuştu. Öğrenciler odaya gelen polisler tarafından gözaltına alınmış ve dün akşam da serbest bırakılmıştı.

(Başka Haber)


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.