Header Ads

ETA: Silah Bırakmak Gündemimizde Değilİspanya'nın kuzey doğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve 20 Ekim 2011 tarihinde silahlı eylemlerini bıraktığını açıklayan ETA, Norveç'in Oslo kentinde planladığı diyalog görüşmelerinde İspanyol hükümetinin masaya oturmamasına tepki gösterdi.

ETA, müzakere önerisinin İspanyol hükümeti tarafından reddedilmesi üzerine, bu tavrın "olumsuz sonuçları olabileceği" uyarısı yaptı.

İnternet sitesinden bildiri yayımlayan ETA, müzakere alanının kapatılmasının, Bask bölgesindeki "çatışmaların çözümünü geciktireceğini ve zorlaştıracağını" kaydetti.

Oslo'daki görüşmelere katılan, ateşkesin doğruluğunu teyit eden uluslararası komisyonla silah bırakma hususunda konuşulduğu iddialarını yalanlayan ETA, "Silah bırakma ne gündemimizdeydi ne de şu anda komisyon ile yapılan çalışmaların gündeminde" dedi.

ETA'nın yayımladığı bildiri şöyle devam etti: "Bask bölgesindeki barış sürecinin bloke edilmesinde tüm sorumluluğun İspanya ve Fransa'ya aittir. Somut ve önemli önerilerin karşılık bulmadığını görüşmelerde, Fransız hükümetinin tüm kararı İspanyol hükümetinin ellerine bıraktı. Her şeye rağmen kalıcı bir çözüm inşa etmek için çalışmaya devam edeceğiz ve diyalog için belirlediğimiz temsilcileri aktif tutmayı sürdüreceğiz. Zorluklara karşı boyun eğmeyeceğiz çünkü Bask özgürlük ve barışa layıktır."


Öte yandan ETA'nın açıklamasıyla ilgili görüşü sorulan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, "ETA'nın tamamen kendisini feshettiğini açıkladığı anda herkes için olumlu sonuçlar gelecektir" diyerek, terör örgütüne bir kez daha "tamamen silah bırak" çağrısı yaptı.

Bu arada İspanyol haber ajansı Europa Press, Norveç yönetiminin Şubat ayında ETA yöneticilerini sınır dışı ettiğini ileri sürdü. David Pila, Iratxe Sorzabal ve Josu Ternera adlı ETA yöneticilerinin 2011 sonlarından itibaren Norveç'te bulundukları ve bu ülke tarafından korundukları öne sürülürken, bu kişilerin getirdikleri çözüm önerilerinin İspanyol hükümeti tarafından reddedilmesinin ardından Norveç yönetiminin ETA üyelerini sınır dışı ettikleri ifade edildi. İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, haberle ilgili "ne yalanlıyorum ne de doğruluyorum" dedi.

(ajanslar)


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.