Header Ads

Gazetelerde Bugün (30 Mart 2013)CUMHURİYET

Haydi kızlar eve!

MEB’in yoğun eleştirilere rağmen uygulamaya geçirdiği 4+4+4 eğitim sisteminin ilk yılında ortaya çıkan istatistikler özellikle kız öğrencilerin okuldan koparılacağı endişelerini doğruladı. 8. sınıftan mezun olan ve hiçbir ortaöğretim kurumuna kayıt olmayan öğrenci sayısı 49 bin 449 olarak belirlendi. Bu sayı bir önceki yıl 25 bin 453 idi.


BİRGÜN

Ya özgürlük ya barbarlık

4. Yargı Paketini de 'özgürlükçü' diye pazarlayan AKP, Terörle Mücadele Yasası ve diğer antidemokratik yasaları aynen koruyor. Hukukçular: Mevcut yasalar korunursa ne özgürlük gelir, ne demokrasi ne de barış.


YURT

Işık hızıyla atama

SOL

Bunun özürünü de İsrail mi dileyecek?

EVRENSEL

Dudak uçuklatan şüphe

GÜNDEM

Sürecin anahtarı teminat

TARAF

Albayın kusursuz faili meçhul planı

HÜRRİYET

Silahı bırak öyle çekil

Başbakan Erdoğan, "Çözüm süreci"nde en çok merak edilen "çekilme"nin yöntemini tarif etti: Anayasaya aykırı yasal zemin olmaz. Silah bırakmadan ülkeyi terk edemezler.

MİLLİYET

Silahı bırakıp öyle gidecekler

Erdoğan, PKK'nın çekilme sürecine ilişkin "Giderek silahını mağaraya bırakacak veya gömüp öyle gidecek. Silahlı giderlerse güvenlik güçleri sessiz kalamaz" dedi.

VATAN

Tokmakla vur düzelir!

Patlama nedeni devrilen el bombası sandıkları. Askerler düzenli istiflenmediği için sallanmaya başlayan sandıkları astsubaylarına göstermiş. Aldıkları yanıt 'Tokmakla vur, düzelir' olmuş.

RADİKAL

Silah bırak öyle çekil

Başbakan Tayyip Erdoğan, PKK'nın çekilmesinde izlenecek yolu anlattı. Gidecek olan silahını bırakıp gider. Aksi takdirde bu iş provokasyona çok açık. Bu süreçte yasal düzenleme de olmaz, konunun muhatabı hükümettir.

AKŞAM

Yaşadığın dilde savun

AB ülkesi Danimarka'da, Kürtçe savunmaya hukuk ayarı... Yüksek Mahkeme, son duruşmada Kürtçe savunma yapmak isteyen Roj TV yayın yönetmeni Vahdettin Tayfur'un talebini reddetti. Gerekçesi ders gibi: Köşe yazıların, konuştuğun dil Türkçe. Kürtçe savunma yapamazsın.

SÖZCÜ

Giden teröristler bir gecede geri döner kan gövdeyi götürür

Son açılımla hiçbir yere varılamayacağını söyleyen Alan Paşa gelecek döneme ilişkin çarpıcı tespitlerde bulundu.

HABERTÜRK

Kaybedene milyar dolar

Salih Tatlıcı'nın mirastan mahrum bıraktığı oğlu ile torunlarına mahkemeden teselli: Tam 1 milyar dolar.

SABAH

Sarkozy davasına Demirel kriteri

AİHM, Sarkozy'ye hakaret davasında Demirel-Pakdemirli polemiğini emsal gösterdi: İfade özgürlüğüne girer.

POSTA

'PKK Türkiye'den silahsız çıksın'

Başbakan Erdoğan dün Kanal D ve CNN TÜRK'ün ortak canlı yayınında şöyle dedi: "Hukuk devletinde ülkeyi silahla yol geçen hanına çevirmek diye bir şey olamaz. İşte bu yüzden silahlarını bırakıp çekilsinler. Artık mağaraya mı bırakırlar, toprağa mı gömerler bilemem. Güvenlik güçlerimiz de silahsız kimseye müdahale etmez. Bunun yasal zemini de olmaz."

YENİ ŞAFAK

Silahsız gidecekler

Başbakan Erdoğan, PKK'nın sınır dışına çekilmesiyle ilgili "Silahını nereye bırakırsa bıraksın, gömerse gömsün o bizi ilgilendirmiyor, bırakıp gider. Aksi takdirde provokasyonlar olabilir" dedi. Başbakan, 'yasal güvence' tartışmasına da son noktayı koydu: Muhatap hükümet.

ZAMAN

Öcalan'a ev hapsi olmaz

Silah bırakmadan çekilme olmaz, isterse mağaraya gömsünler. Elinde silahıyla geçen teröriste müdahale etmeyen suç işler. Ülkeyi terk edecek teröristlerin sayısı 1.500-2 bin civarında. Akil insanlar heyeti, 7 bölgeden 7 kişi seçilerek oluşturulacak. Yeni anayasada C planımız, BDP ile referanduma gitmek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.