Header Ads

Güney Kıbrıs'ta Bankalara Hücum: 12 Gündür Kapalı Olan Bankalar Açıldı


Güney Kıbrıs Rum kesiminde 12 gündür kapalı olan bankaların açılmasıyla halk banka şubelerine hücum etti.

Lefkoşa'da bankaların açılmasıyla birlikte halkın bankalara hücum ettiği görüldü. İşlemlere başlayan banka şubelerine müşterilerin her seferde 3'er kişilik gruplar halinde alınması nedeniyle bankaların önünde uzun kuyruklar oluştu.

Polisin de tüm banka şubeleri önünde geniş güvenlik önlemleri aldığı gözleniyor.

Sıkı kısıtlamalar
Bankalar açılırken, hesapların boşalmasını önlemek için 300 Euroluk para çekme limitinin yanı sıra çekler de nakite çevirilemeyecek.

Banka ve kredi kartlarına da 5 bin Euroluk bir harcama limiti konuldu.

Hükümet ve Merkez Bankası dışındaki kişi ve kuruluşlar da, 200 bin Euro'nun üzerindeki ödemeleri sadece özel bir komisyonun onayıyla yapabilecek.

Maliye Bakanı Mihalis Sarris, kısıtlamaların geçici olduğunu söylüyor. Ancak birçok ekonomi uzmanı, önlemlerin aylarca devam edebileceği görüşünde.

Ülke dışına yapılabilecek havalelere 5 bin Euroluk limit konulurken, Ada dışına çıkanlar yanlarına bin Euro'dan fazla nakit alamayacak.

IMF ve Euro Bölgesi'yle yapılan kurtarma planı anlaşması uyarınca, bankalarda 100 bin Euro'nun üzedinde parası bulunanlardan yüzde 40'a varan vergi kesilecek ve karşılığında banka hisseleri verilecek.

Kıbrıs yönetimi bu vergi yoluyla 5,8 milyar Euro toplayıp, 10 milyar Euro tutarındaki kurtarma kredisini almaya hak kazanmaya çalışıyor.

Daha önceki planda 100 bin Euro'nun altındaki hesaplardan da vergi kesilmesi öngörülüyordu, ancak parlamento geçen hafta bu planı reddetti.

Güney Kıbrıs'ta bankaların 12 gündür kapalı olması iç ticarette büyük sıkıntılara neden olmuş, alış verişler de nakit sıkıntısı nedeniyle durma noktasına gelmişti.

(bbc türkçe-aa)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.