Header Ads

Hikaye Kitabına 'Başörtüsü' Ayarı: Dişi Penguenlere Başörtüsü Taktılarİlkokul birinci sınıfların kaynak kitapları arasında yer alan hikaye kitabından 'başörtülü' penguenler çıktı.

‘Paytak Penguenler ile Tanışalım’ isimli hikaye kitabı Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Timaş Yayınları tarafından çıkarıldı. Hikaye kitabındaki dikkat çeken husus ise dişi penguenlere türban takılması.

"HAYVANLARA BİLE BAŞÖRTÜSÜ TAKILIYOR"
Konuya ilişkin konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı, kitapların denetlenmesi gerektiğine dikkat çekerek,  “Çocuklar üzerinde bir yaşam biçimi inşa edilmeye çalışılıyor. Çeviri metinlerine müdahale ediliyor, hikaye kitaplarında hayvanlara bile başörtüsü takılıyor. Bu uygulamalar çok yaygınlaştı. Çocukların ilk 4 yıl soyut düşünme becerileri gelişmez. Bu nedenle karşılaştıkları kavramlar onlarda izler bırakacak. Uygulamalar bilimsel eğitime uygun değil” dedi.

"ÇOCUKLAR İLERİDE BAŞÖRTÜSÜNE ALIŞKIN OLACAK"
Konuya ilişkin konuşan diğer isim ise Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Oktay.

Okay, “Küçük yaşta çocuğun karşılaştığı her şey bilinçaltına yerleşir. İlkokul birinci sınıfta çocuğun maruz kaldığı bu görseller de aklında kalacak. Böylece ileride başörtüsüne daha alışkın olacak. Bu nedenle onları bir tarafa doğru yönlendirmek doğru değil. Kitaplar, belli fikirleri çocuğa aşılamamalı.” şeklinde konuştu.

(BirGün)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.