Header Ads

İçki ve Sigara Satan 112 Bin Esnaf Bürokratik Engeller Nedeniyle Ruhsat AlamadıArtan bürokratik engeller nedeniyle, 112 bin esnaf yeni ruhsat alamadı.

1 Nisan’a kadar ruhsatlar yenilenmediği taktirde bakkal, büfe, market gibi çok sayıdaki iş yerinde içki ve sigara satışı yapılamayacak.

Türkiye çapında içki ve sigara satan 170 bin esnafın ruhsatlarını, 1 Nisan’a kadar yenilenmesi gerekiyor. Ancak Vatan'ın haberine göre bu yıl daha da artan bürokratik engeller nedeniyle, 112 bin esnaf yeni ruhsat alamadı.

1 Nisan’a kadar ruhsatlar yenilenmediği taktirde bakkal, büfe, market gibi çok sayıdaki iş yerinde içki ve sigara satışı yapılamayacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ilişkin ruhsatların yenilenmesi için son tarihin 1 Nisan olduğunu belirterek, bitime bir hafta kalmasına rağmen perakende satış noktalarının sadece yüzde 35’inin ruhsat yenileyebildiğini söyledi.

Palandöken, ruhsatlarının yenilenmesi sürecinde sıkıntı yaşandığını da bildirdi ve ‘’ Ruhsat uzatımı süreci; bu yıl, geçmiş yıllara kıyasla ek şartlar içeriyor. Bu ek şartlar, ruhsat uzatımının daha uzun bir sürede tamamlanmasına neden olmakta. Bürokratik zorlukları ortadan kaldırılarak esnaf rahatlatılmalı, Aksi takdirde, süre uzatımını tamamlayamayan on binlerce esnaf, bu ürünleri satamayacak’’ dedi.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.