Header Ads

İsrail'den Ayrımcılıkta Yeni Nokta: Filistinliler İsraillilerle Aynı Otobüse Binemez


Filistin'in Batı Şeria bölgesinden İsrail'e günübirlik çalışmaya giden Filistinli işçilerin, İsraillilerle aynı otobüse binmeleri yasaklandı. Amaç, İsrailli yerleşimcileri olası bir terör saldırısından korumak.

İsrailli yerleşimciler, aynı otobüslerle yolculuk yaptıkları Filistinlilerin kendileri için risk oluşturduğunu iddia ederek otobüs işletmesi Akifim'e başvurdu. İsrail vatandaşlarının başvurusunu dikkate alan Akifim otobüs şirketi, Filistinliler için farklı bir güzergah ve otobüs tahsis etti. Trans-Samaria güzargahında artık Filistinli ve İsrailli yolcular ayrı ayrı otobüslerle yolculuk yapacak.

İsrail Ulaştırma Bakanlığı da, "ırkçı" otobüs seferlerini savundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Amaç İsrail'e giriş yapan Filistinlilere verilen hizmeti geliştirmek" denildi.

'Resmi bir yasak yok'
Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü Avner Ovadia, Filistinli işçilerin belediye otobüsleriyle seyahat etmesini önleyecek resmi bir yasağın ise, bulunmadığını söyledi. Ovadia, "Ulaştırma Bakanlığı, söz konusu otobüs güzargahlarında bazı yolcuların seyahat etmesini engelleyecek bir düzenlemeye gitmedi" dedi.

Trans-Samaria güzergahında hizmet veren Afikim otobüs şirketi şoförleri, İsraillilerle birlikte aynı otobüse binen Filistinli işçilerin başka otobüslere yönlendirildiğini belirtti.

'Amaç ayrımcılığı kurumsallaştırmak'
İnsan hakları örgütleri ise, İsrail'in bu yeni uygulamasına tepkili. İnsan hakları savunucusu Ofra Yaşua-Lyth, "Yahudi ve Yahudi olmayanlarla ilgili ayrımcı hizmetleri kurumsallaştırmayı hedefiyorlar. Birçok kişi artık bu uygulamaları bir ayrımcılık olarak görmüyor. Uzun zamandır ayrı yollar, ayrı kafeler ve ayrı otobüs uygulamalarıyla bu durum insanların gözünde meşrulaştırıldı" dedi.

29 bin işçi memur
Filistinli işçiler, İsrailli yerleşimcilerin kullandığı otobüslere binmemeleri için baskı gördüklerini açıkladı. Filistinliler, bazen kilometrelerce yürümek zorunda bırakıldıklarını ya da taksiyle evlerine dönmek zorunda kaldıklarını belirtiyor. Resmi rakamlara göre her gün 29 bin Filistinli işçi, günübirlik çalışmak için İsrail tarafına geçiyor.

(aa/guardian/afp/gettyimages)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.