Header Ads

Pınar Selek: Ne Kadar Çok Yalan Söylersek O Kadar Normalleşir Düşüncesindeler


Sosyolog Pınar Selek'in ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin gerekçeli karar tamamlandı. Gerekçeli kararda patlamaya bombanın sebep olduğu vurgulanırken, karara şerh koyan mahkeme başkanı 'Patlamanın bomba sonucu meydana geldiği tespit edilememiştir' dedi.


Gerekçeli kararı Cihan Haber Ajansı'na değerlendiren Selek, "15 yıllık süreçte yaşanan ve ispatlanamamış şeyleri tekrar karşımıza çıkardılar." diye konuştu. Gerekçeli kararın "doktora tezi gibi 407 sayfa" olduğunu söyleyen Selek, "Uluslararası kamuoyundan gelecek baskılara ve Türkiye kamuoyuna karşı yalanlarla ellerini güçlendirmek istiyorlar. Ne kadar çok yalan söylersek o kadar normalleşir düşüncesindeler. Korkunç ve saçma bir durum." ifadelerini kullandı.

O dönemin şartlarında insanların işkence altında verdiği ifadelerin bugün gerekçeli karar olduğunu öne süren Selek, "O dönemin konsepti devam ediyor." dedi. Kendisine sorgu esnasında Mısır çarşısıyla ilgili tek bir soru sorulmadığını söyleyen Pınar Selek bu olayı cezaevindeyken öğrendiğini ifade etti. Gerekçeli kararda bahsi geçen konularda suçsuzluğunu ispat ettiklerini savunan Selek, "Ama tekrar ısıtıp ısıtıp karşımıza çıkarıyorlar. 15 yıldır süren bu dava birçok saçmalıklarla dolu. Davanın üzerinde büyük bir sis var. Beni hedef gösteriyorlar. Bunu Hrant'a da yaptılar. Tüm yetkililere sesleniyorum; artık bu siyasi cinayete bir son versinler." diye konuştu.

Strasbourg Üniversitesi'ne doktora öğrencisi olarak devam eden Pınar Selek, "Beni kurban olarak seçmişler beni boğazlamaya çalışıyorlar. Aftan bile yararlanamaz diyorlar. O kadar büyük nefret var ki gerçekten işlerini güçlerini bırakmışlar bir kurban arıyorlar, canlı canlı beni mezara gömmek istiyorlar." diye devam etti.

Mahkeme başkanının şerh gerekçelerini de değerlendiren Selek, "15 yıldır dosyaya hakim olan o diğerleri dosyayı bilen insanlar değil." ifadelerini kullandı.

KARARLAR

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi 407 sayfalık kararında, Pınar Selek'e niçin ceza verildiğini açıkladı.

Gerekçeli kararda ayrıca Mahkeme Başkanı Vedat Yılmaz Abdurrahmanoğlu da karara neden muhalefet ettiğini ayrıntılarıyla anlattı.

- Deliller incelendiğinde Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamanın lpg patlamasından değil, bomba patlamasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir.

- Sanık Abdülmecit Öztürk ifadesinde Mısır Çarşısı'ndaki patlama eylemini icra ettiğini kabul etmektedir.

KARARA ŞERH KOYAN MAHKEME BAŞKANI:
- Hangi sanığın bu olaya katıldığından daha önemli ve öncelikli olan patlamanın bombadan mı yoksa başka sebepten mi kaynaklandığının tespitidir.

- Patlamanın bir bomba sonucu meydana geldiği tespit edilememiştir.

(Ayşegül Usta/Hürriyet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.