Header Ads

Murat Karayılan Hasan Cemal'e Konuştu: Geri Çekilme Meclis Kararıyla OlurMilliyet gazetesi ile yollarını ayıran Yazar Hasan Cemal, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’la görüştü. Geri çekilme için yasal çerçevenin şart olduğunu söyleyen Karayılan, kendi cephelerinde ikna sürecinin yaşanması için de “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın müdahil olması, İmralı-Kandil hattının daha açık çalışmasının büyük önem taşıdığını” belirtti.

T24'te yayımlanan röportajda Karayılan, geri çekilme onusunda Meclis'in karar almasını istedi. "Bizim şu anda sınır dışına çekilme için istediğimiz yasal bir çerçevedir” çağrısında bulundu.

Kendi cephelerinde ise bir ikna sürecinin yaşanması gerektiğini belirten Karayılan, bunun için de "İmralı-Kandil hattının daha açık, daha çabuk çalışması"nın gerekli olduğunu belirtti.

“Ateşkes karşılıklı olmazsa, hayata geçmez” uyarısında bulunan Karayılan, geri çekilmeye ilişkin şunları söyledi: “Sürecin pratikleşmesi, yani uygulanması için hükümetin ve Meclis'in yapması gerekenler vardır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin de olumlu yaklaşması durumunda, biz de Türkiye’de sorunların çözümünde silahı devre dışı kılabiliriz. Bu konuyu (geri çekilme) ele alırken, geçmiş tecrübelerden ders almak zorundayız. Tam sekiz kez ateşkes ilan ettik. Ve 1999’daki geri çekilmeyi yaşadık... Bunlar çok acı tecrübelerdi. O yüzden geri çekilme konusunu olgunlaştırmak gerekiyor. Bunun en başında da yasal zemini oluşturmak lazım. Ta Karadeniz’den, Erzurum’dan, Dersim’den insanlar, silahlı unsurlar çekilecek. Kolay değil. Hükümetin ve Meclis’in kararı lazım. Böyle bir karar güvencedir, güçlerimizin selamet içinde can kaybına uğramadan çekilmeleri için bir güvence.”

Hükümetin meclisi devre dışı bırakma girişimi içerisinde olduğunu söyleyen Karayılan, bunun eksiklik olduğunu söyledi. Karayılan, “Daha önce söylediğimiz şeyleri, yani koşulları biz bir yana bıraktık. Hiç olmazsa TBMM kararı alınsın… Sürece yönelik olarak önyargılı yaklaşımlar var hâlâ. Bizde de vardı önyargılar… Ama aramızda tartıştık ve yol aldık bu konuda. Sürecin köklü çözüm için ön yargılardan kurtulmak gerekiyor. Lütfen hükümet tarafı adım atsın. Bizim şu anda sınır dışına çekilme için istediğimiz yasal bir çerçevedir. Birinci nokta budur” dedi.

Karayılan, geri çekilmeyle ilgili olarak tüm örgütün ikna edilmesi için sürecin işletilmesi gerektiğini, en iyimser koşullarda bile geri çekilmenin sonbahara kadar sarkabileceğini söyledi. Karayılan, silah bırakma tartışmalarıyla ilgili olarak da, “Silahlı mücadelenin bütünüyle sonlanması, öyle sanıldığı gibi basit bir olay değildir” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü için yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Karayılan, normalleşme için de yol temizliği yapılması gerektiğini dile getirdi, şunları söyledi:

“Silahlara veda konusu zamana da yayılabilir, kısa zamanda da bitirilebilir. Bu açıdan yol temizliği önem taşıyor. Örneğin KCK tutukluları çözüm sürecine sokulmuş bir hançerdir. Önce bu hançerin çekilmesi gerekir. Şimdi Başbakan Erdoğan diyor ki, silahları ayaklarınız altına alın ve gelin siyaset yapın. İyi güzel de siyaset yapanlar bugün hapisteler, yargılanıyorlar, ceza yiyorlar. Halbuki onların şiddetle hiçbir ilgileri yoktu. Bir yasayla bu sorunu çözmek gerekir. Yine yüzde 10 seçim barajı, Terörle Mücadele Yasası, Siyasi Partiler Yasası, bütün bu konularda bir yol temizliği yapılması gerekiyor öncelikle. Madem toplumsa uzlaşma, diyoruz, o zaman var olan kirleri niye temizlemiyoruz? Mesela faili meçhuller bir çözüme kavuşmalı. Geçmiş katliamlar ve mezar yerleri bilinmeyenler… Roboski olayı… Bu konuda TBMM’nin çıkardığı Uludere raporu tam bir utanç belgesidir. İşte bütün bu konularda bir yol temizliği yapılabilirse normalleşme süreci dediğim silahlara veda günü de çok yakınlaşır.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.