Header Ads

Ruhi Su’nun ‘Kanlı Pazar’ Türküsünü Söylemek ‘Örgüt Propagandası’ Sayıldı


DHKP-C üyeliği iddiasıyla yargılanan bir kişinin CHP’li Aygün’e gönderdiği mektup, Ruhi Su’nun ‘Kanlı Pazar’ türküsünü söylemenin ‘örgüt propagandası’ olarak iddianameye girdiğini ortaya koydu.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’e DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan bir mahkumun Adana F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği bir mektup, 1 Mayıs mitinginde ozan Ruhi Su’nun “Kanlı Pazar” türküsünü söylemenin “örgüt propagandası” sayılarak iddianamede yer bulduğunu ortaya çıkardı.

Aygün, kendisine Adana F Tipi Cezaevi’nden gelen bir mektubu sosyal paylaşım sitelerindeki takipçileriyle paylaştı.

DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan bir mahkumdan gelen mektup, iddianamedeki tartışmalı noktaları da gözler önüne serdi. “İddianamemiz 7 Şubat itibarıyla elimize ulaştı” denilen mektupta, iddianameye ilişkin şu detaylara yer verildi:

“İşçi ve emekçilerin mücadele günü olan 1 Mayıs’a katılmak ki gariptir, değerli ozan Ruhi Su’nun Kanlı Pazar türküsünü söyleyerek propaganda yaptığımız iddia ediliyor. Hangi örgütün ne tarzda propagandasını yaptığımız ise meçhul. Binlerce kolluk kuvvetinin arasında propaganda yaptığımız iddia ediliyor.

Mitinge katılım
Suriye’de yaşanan katliamlara dur demek için 19 Şubat 2012 tarihinde KESK, DİSK, İHD gibi kurumların ‘Ortadoğu ve Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Son’ şiarıyla düzenlenen yasal mitinge katılmamız. Demokratik Gençlik Hareketi Derneği’nin 12-13 Mayıs 2012 tarihinde birçok belediye başkanının da katılımıyla gerçekleştirmiş olduğu kurultaya katılmak.

İddianamede bu konuyla ilgili de dikkatimizi çeken unsur şu:

‘Kurultaya şüphelilerin tamamının katıldığı, toplantı sunumlarında etkileri bulunmadığından ve edilgen durumda olduklarından örgütsel faaliyet olarak nitelendirilmiştir’ Edilgen bir konumda olmamıza rağmen nasıl bir propaganda yaptık biz de anlayamadık. Hangi örgütün hangi tarzda propagandası yapıldığı ise meçhul. Ülkemiz demokrasisi yine kendini sınıyor, hukuksa ayaklar altında.”Kanlı Pazar

Ellerinde Pankartlar
Gidiyor Bu Çocuklar
Kalkın Ayağa, Kalkın
Gidiyor Bu Çocuklar

Bu Pazar, Kanlı Pazar
Dert Yazar, Derman Yazar
Kalkın Ayağa, Kalkın
Gidiyor Bu Çocuklar

Bu Meydan Kanlı Meydan
Ok Fırladı Çıktı Yaydan
Kalkın Ayağa, Kalkın
Biz Şehirden, Siz Köyden


(Meriç Tafolar/Milliyet ve Başka Haber)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.