Header Ads

Suriye, İsyancıları Kimyasal Silah Kullanmakla SuçladıSuriye'de devlet medyası, Beşar Esad'ı devirmek için mücadele eden silahlı grupların ülkenin kuzeyinde ilk kez kimyasal saldırı düzenleyerek 15 kişiyi öldürdüklerini öne sürdü.

İsyancılar ise derhal haberi yalanladı ve kimyasal silah kullanan tarafın hükümet güçleri olduğunu savundu.

Her iki iddia da henüz doğrulanamadı.

Resmi haber ajansı Sana, ''Teröristler Halep yakınlarındaki Han el Essal'da kimyasal silah yüklü bir füze saldırısı düzenledi, çoğu sivil olmak üzere 15 kişi hayatını kaybetti'' dedi.

Sana, saldırıda 15 kişinin öldüğünü bildirdi.

Suriye'de hükümete yakın yayın kuruluşları, isyancıları genellikle ''terörist'' olarak niteliyor.

AP ajansı, saldırı bölgesindeki bir eylemciye dayanarak verdiği haberde, isyancıların kısa süre önce içinde askeri bir akademi yer alan tesisler de dahil olmak üzere, Han el Essal'in büyük bir bölümünü ele geçirdiklerini kaydetti.

İsyancılara bağlı Halep Medya Merkezi, karadan karaya bir füzeyle düzenlenen saldırıdan sonra Han el Essal'deki siviller arasında "nefessiz kalma ve zehirlenme vakaları" görüldüğünü duyurdu.

Medya merkezinden yapılan açıklamada, bu vakaların büyük olasılıkla hükümet güçlerinin "zehirli gaz kullanmasından" kaynaklandığı bildirildi.

Yasin Ebu Raid adını kullanan eylemci de saldırı düzenlendiğini doğruladı ve bölgede en az 40 nefessiz kalma ve bazı ölüm vakaları olduğunu, ancak yaralılar hükümet kontrolündeki bir bölgeye götürüldüğü için ayrıntılı bilgi olmadığını söyledi.

Güvenlik gerekçesiyle gerçek adını vermeyen Ebu Raid, isyancıların kısa süre önce ele geçirdikleri bir bölgeye kimyasal saldırı düzenlemesinin anlamı olmadığını belirterek, füzeyi hükümet birliklerinin attığını savundu.

Suriye'de iki yıldır devam eden iç savaşta kimyasal silah kullanılacağına dair endişeler uzun süredir ifade ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de bir süre önce savaş uzadıkça, kurumların çökmesi aşırılıkçıların kimyasal silah stoklarını ele geçirmeleri riskinin arttığına dikkat çekmişti.

(bbc türkçe)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.