Header Ads

Suriye Muhalefetinin Başbakan Seçmeyi Planladığı İstanbul Toplantısı ErtelendiBatı ve Arap ülkeleri Roma’daki Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısında muhaliflere siyasî, teknik ve maddi desteği artırma vaadinde bulunurken, başbakan seçiminin yapılacağı İstanbul toplantısı ertelendi.

Suriye Halkının Dostları Grubu, Suriyeli muhalefete desteği artırma sözü verdi. Roma’da 11 Avrupa ve Arap ülkesiyle ABD yetkililerinin Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda hedef, “Suriye’deki güç dengesinin değiştirilmesi’ olarak ilan edildi.

Suriyeli muhalefete siyasî, teknik ve maddi destek artırılırken, silah yardımı yapılmayacak. Toplantıya ev sahipliği yapan İtalya, sadece Suriye’deki güç dengesini değiştirmenin yanında direnişçilerin kendilerini savunmada da güçlendirilmesini istediklerini açıkladı.

ABD'den 60 milyon dolar
ABD, ‘öldürücü olmayan’ araç ve teknik desteğin sağlanması için 60 milyon dolar ayıracağını açıkladı. Toplantıya katılan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry öldürücü olmayan destek için 60 milyon dolar ayıracaklarını, direnişçilere gıda ve tıbbî malzeme gibi doğrudan yardım yapmak istediklerini belirtti.
Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Amerikan yardımları silah içermeyecek, ama çelik kask, iletişim cihazları, zırhlı yelek gibi çatışmalarda kullanılabilecek donanımları içerecek. New York Times gazetesi ise Suriye’deki asileri eğitmek için bir Amerikalı ekibin görevlendirildiğini bildirdi.

Almanya’dan ek yardım
Alman hükümeti de Suriyeli mültecilere 5 milyon euroluk ek insanî yardım yapacağını açıkladı. Kalkınma Bakanı Dirk Niebel, federal bütçeden yapılacak bu ek yardımla, Suriye’nin içindeki ve dışındaki Suriyeli mültecilere Almanya’nın yaptığı toplam yardım miktarının 120 milyon euroya yükseldiğini açıkladı. Kaynağın büyük bir bölümü, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Suriyeli mültecileri barındıran komşu ülkelere aktarılacak.

Muhalifler silah istiyor
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Muaz el-Hatib, Suriye rejiminin başta Rusya olmak üzere yurtdışından silah almaya devam ettiğine dikkat çekerek Batılı ülkelerin muhaliflere silah yardımı yapmama kararını eleştirdi. Diğer yandan muhalif kaynaklar, bazı Körfez ülkelerinin gayrıresmi yollardan kendilerine silah sağladığını belirtiyor.

Başbakan adayları çekimser
Bu arada Roma'daki toplantının hemen ardından, Suriyeli muhaliflerin cumartesi günü İstanbul’da yapılması planlanan toplantısı ertelendi. Toplantıda, Suriye’de muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgeleri yönetecek bir hükümete başbakan seçilmesi planlanıyordu. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu üyesi Samir Nahar henüz yeni bir tarih belirlenmediğini, toplantının iptalinin de ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı.

Koalisyon sözcüsü Velid el-Bunni geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada söz konusu hükümetin Suriye’nin kuzeyinde asilerin kontrolündeki bölgede kurulmasının planlandığını söylemişti. Muhalif Suriye Ulusal Konseyi'nden Muhammed Sermini ise İstanbul toplantısının hafta içinde başka bir gün yapılabileceğini söyledi.
Reuters haber ajansına açıklama yapan bir başka muhalif kaynak ise uluslararası desteğin yeterince somutlaşmadığı gerekçesiyle başbakan adayları arasında favori üç ismin görevi üstlenme konusunda çekinceleri bulunduğunu bildirdi.

(dw türkçe)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.