Header Ads

'Suriye'de Çocuklar da Savaşıyor'Suriye'de giderek daha fazla sayıda çocuğun savaşan tarafların saflarına katılmaya başladığı belirtildi.

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Save the Children adlı yardım örgütüne göre, çocuklar savaşta hamal, bekçi, muhbir, asker ve kimi durumlarda canlı kalkan olarak kullanılıyor.

Örgüte göre Suriye'de yaklaşık 2 milyon çocuğa yardım ulaşturulması gerekiyor.

Suriye'de Mart 2011'de Beşar Esad yönetimine karşı başlayan savaşta on binlerce kişi öldü, yüz binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Save the Children'a göre çocuklar savaşta ağır bir bedel ödüyor.

Örgütün "Ateş Altındaki Çocuklar" adlı raporuna göre, Türkiye'deki uzmanların görüştüğü her dört çocuktan üçü savaşta bir yakınını kaybettiğini söyledi.

Birçok Suriyeli çocuk, hastalık riskinin yüksek olduğu koşullarda yaşıyor.

Savaş nedeniyle fiyatların aşırı yükselmesi yoksul ailelerin hayatını daha da zorlaştırdı. Bu aileler yiyecek bulmakta giderek zorlanıyor.

Savaşta eğitim de büyük darbe aldı. 2000'den fazla okul, savaşta ya hasar gördü ya da evlerini kaybedenler için barınak olarak kullanılmaya başlandı.

Save the Children'ın raporunda "Savaşın unutulan kurbanları olan çocuklar, temel insani ihtiyaçlarından mahrum olarak ölümle karşı karşıyalar" deniyor ve uluslararası yardım çağrısında bulunuluyor.

Örgüte göre çocukların çektiği sıkıntılar ancak savaşın bitmesiyle sona erecek.

(BBC Türkçe)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.