Header Ads

Tekirdağ Cezaevi'nde Bulunan Tutukluların Açlık Grevi Sona ErdiTekirdağ 1 ve 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde bulunan politik tutuklular, açlık grevini sonlandırıyor.

Tekirdağ 1 ve 2 No'lu F tipi cezaevleri eğitim kurulları, 11 Ocak ve 14 Ocak'ta ayrı ayrı "Cezaevlerindeki güvenliği sağlamak" iddiasıyla 10 adet kitap sınırlaması kararı almıştı. Buna göre, dini ve ders kitapları dışında her bir tutuklunun 10'dan fazla kitap bulundurması yasaklandı.

Tutuklular karara itiraz ederken, İnfaz Hakimliği'nin itirazı reddetmesinden bir gün sonra, 15 Mart'ta 2 No'lu cezaevinde tutukluların hücrelerine baskın yapılmış, bütün kitaplarla el yazması notlara el konulmuş ve tutuklular darp edilmişti.

Saldırı ve kitap sınırlamasını protesto eden MLKP dava tutukluları, 18 Mart'ta açlık grevine başlamıştı.

Henüz İnfaz Hakimliği'nden itiraz sonucu gelmeyen 1 No'lu F Tipi cezaevinde de PKK'lı tutuklular dışındaki politik tutuklular aynı gün açlık grevine başlamıştı.

Alınan bilgiye göre, 1 No'ludaki tutuklular, açlık grevi eylemini dün sonlandırdı. 2 No'lu cezaevindeki tutukluların da açlık grevine yarın son vereceği öğrenildi.

Ancak tutuklular, kitap sınırlamasına karşı eylemlerini sürdürecek. Tutuklular, bugün hücre kapılarını dövme ve slogan atma eylemi başlattı. Eylemin bugünden itibaren her saat başı yapılacağı öğrenildi. (etha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.