Header Ads

Tekirdağ Cezaevi'ndeki Siyasi Tutuklular Kitap Sınırlamasına Karşı Süresiz Açlık Grevine BaşladıTekirdağ 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde PKK dava tutukluları dışında tüm siyasi tutuklular, 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde ise MLKP dava tutuklularının, kitap sınırlamasına karşı süresiz açlık grevine başladığı bildirildi.

ETHA'ya konuşan Ezilenlerin Hukuk Bürosu'ndan Avukat Sezin Uçar, 2 No'lu F Tipi Cezaevinde bulunan MLKP dava tutuklusu müvekkilleri Seyfi Polat, Ali Haydar Keleş, Fırat Şaren, Osman Nuri Ocaklı, Ersin Sedefoğlu, İrfan Gerçek, Kenan Kara ve Naci Güner'in süresiz açlık grevine başladığını bildirdi.

Avukat Uçar, 1 No'lu Cezaevi'nde ise PKK dava tutukluları dışındaki tüm siyasi tutukluların süresiz açlık grevine başladıkları bilgisini verdi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde hücrelerde kişi başına 10 kitap bulundurulması yönünde alınan karar üzerine, Cuma günü zorla hücrelere girilmiş ve tutuklular darp edilerek kitaplara el konulmuştu.

Gardiyanların, kitapların alınmasına engel olmak isteyen tutukluları darp ettiği öğrenildi. Bu sırada bazı tutukluların, kaldıkları hücrelerin camlarını kırdıkları, hücre içerisinde bulunan dolap ve masaları devirdikleri kaydedildi. Hücrelerin kırılan camlarının hala takılmadığı bu nedenli tutukluların hastalandıkları da belirtildi.

İHD Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne gidecek
İHD İstanbul Şubesi, kitap yasağının olduğu Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'ne gidecek. Dernek yöneticileri, cezaevi yönetimi ve savcısının yanı sıra tutuklularla görüşmeyi planlıyor.


Tekirdağ 1 ve 2 No'lu F Tipi cezaevleri yönetimi, kişi başına 10 kitaptan fazlasının hücrelerde bulundurulmasını yasaklamış, bazı hücrelere zorla girerek tutukluları darp etmişti. Bunun üzerine politik tutuklu ve hükümlüler açlık grevine başlamıştı.

ETHA'ya konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, tutukluların karara itiraz ettiğini ve itiraz süresi beklenmeden saldırı düzenlendiğini söyledi.

Tutukluların da bu durum karşısında açlık grevine başladıklarını öğrendiklerini belirten Efe, "Perşembe günü bir heyet olarak cezaevine gideceğiz. F tipi hapisaneler her şeyi yasaklama planıyla doğmuştu. O alınan kitaplar uçarak girmemişti, denetimden geçirilmiş, hatta okunmuş ve tutuklulara ulaştırılmış kitaplar" dedi.

'BEYİNSEL DÜŞÜNCELERİNİ ENGELLEYEN BİR UYGULAMA'
Efe, kitap yasağının her türlü olanaktan yoksun olarak hücrede tek başına tutulan bir kişi için beyinsel düşüncelerini engelleyen bir uygulama olduğunu söyledi.

Efe, "İnsanın varolmasına aykırı bir uygulama. Ayrıca şiddet ve işkence uygulanarak kitapların geri alınması, F tipi tecritin bir göstergesi" dedi.

'TECRİT İÇİNDE TECRİT UYGULAMASI'
Tecritin her türünün insan haklarına aykırı olduğuna vurgu yapan Efe, şunları kaydetti: "Bilindiği gibi F tipi cezaevleri tecrit cezaevleri. Tecritin içinde tecrit uygulanması, şiddetin artık önlem alınamaz bir boyutu oluyor. Ve bu hem ağır hem de kabul edilemez bir uygulama, zaten tecritte bu tutuklular. Zaten her şeyden muaflar, bir ve üç kişilik hücrelerde tutuluyor. Ayrıca kitaplarını vermedikleri için tek kişilik hücrelerde tutulması, hatta bazıları kauçuk kaplı odalarda tecrit edildiğini duyduk. Kendimiz gidip yerinde inceleme yapacağız. İnsanlık dışı uygulamaların en açık görüntüleri bunlar. Asla kabul edilemez. Biz İnsan Hakları Derneği olarak girişimlerimizi yoğunlaştıracağız. 21 Mart günü cezaevine gidip hem savcıyla hem de cezaevi idaresiyle görüşmeler yapacağız. Tutuklularla görüşmeler yapacağız. Bakanlık düzeyinde de görüşmelerimiz olacak."

Efe, açlık grevini tutuklulara önermediklerini, fakat tutukluların başka bir yolları kalmadan bedenlerini açlık grevlerine yatırdıklarında da onların taleplerini dillendirmek için rol aldıklarını belirtti.

Ayrıca İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, yarın saat 13.00'da Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaptıktan sonra ilgili makamlara faks gönderecek

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.